Około 900 tysięcy fałszywych aplikacji na Androida

Analitycy z Trend Micro nie mają wątpliwości - liczba fałszywych aplikacji na Androida rośnie w zastraszającym tempie. Na dzień dzisiejszy jest ich około miliona.

Fałszywe aplikacje to takie, które udają normalne programy, jednak mogą ukrywać szkodniki jak malware czy spyware, bądź też - nic nie robić, ale za instalację użytkownik musi zapłacić. Jak na ironię losu, wiele z nich udaje programy antywirusowe, a podczas procesu instalacji domagają się od użytkownika udostępnienia istotnych danych. Rzekomo w celu ochrony urządzenia, a naprawdę - aby wykradać informacje i przesyłać je twórcy aplikacji. Liczba fałszywek została oceniona na 890 482 aplikacje (stan na czerwiec 2014), z czego 59 185 zaliczono do kategorii adware, zaś 394 263 zidentyfikowano jako malware.

Eksperci Trend Micro przyjrzeli się również ilości złośliwego oprogramowania wśród promowanych aplikacji na stronie głównej Google Play. Z obserwacji wynika, że 1/3 apek to właśnie szkodniki, działające w różny sposób na niekorzyść użytkownika. Klasycznym przykładem Virus Shield, o którym pisałem w maju - aplikacja "antywirusowa", pobrana ponad 100 tysięcy razy i mająca ocenę 4,7/5 gwiazdek. Hakerzy obserwują trendy i tworzą złośliwe oprogramowanie wzorując się na prawdziwym - Flappy Bird doczekało się wielu klonów, w tym takich, które bez wiedzy użytkownika wysyłały wiadomości tekstowe premium, czyli kosztujące kilka-kilkanaście złotych.