"Okrojona" wersja Windows XP - już wkrótce na rynku?

Wydawałoby się, że Microsoftowi chodzi tylko o jedno - o śrubowanie wymagań sprzętowych w każdej nowej wersji Windows. Otóż nie. Przedstawiciele korporacji właśnie przyznali, że pracują nad odchudzoną edycją Windows XP, która mogłaby zostać bez problemu zainstalowana na "laptopach za 100 dolarów" (XO).

Warto przypomnieć, że na rynku znajdują się już bardzo odchudzone wersje Windows: Windows Mobile stosowany w palmtopach i smartfonach wywodzi się w prostej linii od Windows NT 4 dla procesorów PowerPC, ma niewielkie wymagania sprzętowe, ale nie jest kompatybilne z procesorami x86.

Z drugiej strony Windows XP Embedded działa na procesorach Intela, ale ma stosunkowo wysokie wymagania sprzętowe (Pentium 200, 32 MB pamięci RAM). Można się domyślać, że odchudzona wersja XP dla komputerów OLPC będzie wywodzić się właśnie z Windows XPe.

Zobacz również:

  • Microsoft chce zmodernizować system Windows 10, ale po co?

Jak powiedzieli przedstawiciele Microsoftu dziennikarzom agencji Reutera, korporacja przeznaczyła olbrzymie środki na przystosowanie systemu do możliwości XO. Chodzi nie tylko o właściwe gospodarowanie poborem mocy, ale również o zachowanie kompatybilności z aplikacjami stworzonymi dla systemów Windows i o obniżenie zapotrzebowania na przestrzeń dyskową. Aktualnie w maszynach OLPC znajduje się procesor AMD Geode LX-700 taktowany zegarem 433 MHz, 256 MB pamięci RAM i 1 GB pamięci flash zastępującej HDD.

Patrz też: "Następny Windows - wymagania mniejsze niż XP?"