Okrojony Windows trafi do Korei Południowej

Przedstawiciele Microsoftu poinformowali, że w Korei Południowej ukażą się okrojone wersje systemu Windows. Taka decyzja to rezultat sporu z miejscowym odpowiednikiem polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Urząd nałożył na giganta z Redmond grzywnę w wysokości 32,5 miliarda wonów (34 miliony USD). Jego pracownicy uznali, że Microsoft złamał zasady uczciwej konkurencji dołączając do swojego systemu operacyjnego odtwarzacz multimedialny oraz komunikator internetowy. Urzędnicy nakazali koncernowi opublikowanie OS-u bez wymienionych wyżej dodatków lub umożliwienie klientom zainstalowania produktów konkurencji.

W ubiegłym miesiącu sąd w Seulu odrzucił wniosek Microsoftu o wstrzymanie wykonania decyzji urzędu.

W związku z tym 24 sierpnia w Korei ukażą się po dwie edycje systemów Windows XP Home Edition i Windows XP Professional Edition. Jedna z edycji zostanie pozbawiona Windows Media Playera i Windows Messengera, a druga będzie zawierała odnośniki do strony, z której użytkownik może pobrać wszystkie konkurencyjne komunikatory internetowe.

Zdaniem Microsoftu wpływ urzędniczej decyzji na firmę będzie minimalny. Jedyne, co się zmieni to fakt, że koncern nie będzie mógł sprzedawać wcześniejszych wersji Windows XP.