Olimpiada Informatyczna - kibicuj naszym!

Rozpoczęła się XVII Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna - jedno z największych wydarzeń w świecie informatyki. Po raz pierwszy w historii imprezy jej organizację powierzono Polsce. W Olimpiadzie weźmie udział ponad 300 uczestników reprezentujących łącznie 76 państw z całego świata. "Na poziomie szkolnym jest to najważniejsza impreza informatyczna na świecie. Fakt, że jest zorganizowana w Polsce, świadczy o tym, że Polska została dostrzeżona jako kraj, który jest w stanie przygotować taką imprezę" - powiedział podczas konferencji prasowej prof. dr hab. Jan Madey, rzecznik prasowy olimpiady. Przedstawiamy kulisy imprezy oraz sylwetki naszych reprezentantów. Posłuchaj, co powiedział najbardziej utytułowany polski zawodnik - Filip Wolski.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (International Olympiad in Informatics) to organizowane co roku zawody programistyczne dla uczniów szkół średnich. Pierwszy raz impreza IT tak wysokiej rangi odbywa się w Polsce. Przygotowania do niej rozpoczęto już przed rokiem. Było to duże wyzwanie, zarówno merytoryczne jak i logistyczne, gdyż trzeba było zapewnić lokum liczącej ponad pięćset osób ekipie zawodników i osób im towarzyszących. Rozpoczęta wczoraj olimpiada odbywa się w nowosądeckiej Wyższej Szkole Biznesu - National-Louis University.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (International Olympiad in Informatics, w skrócie IOI), to coroczne zawody programistyczne dla najlepszych uczniów szkół średnich z całego świata. Olimpiada została powołana przez UNESCO w 1987 roku. Jej celem jest umożliwienie najlepszym informatykom z całego świata porównania wiedzy i umiejętności oraz wymiana doświadczeń naukowych i kulturowych. Pierwsza Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbyła się w Pravetzu w Bułgarii w 1989 roku. Kolejne Olimpiady miały miejsce na Białorusi, w Grecji, Niemczech, Argentynie, Szwecji, Holandii, na Węgrzech, w Republice Południowej Afryki, Portugalii, Turcji, Chinach, Finlandii, Korei, Stanach Zjednoczonych. W roku 2004 uczestnicy Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej po raz drugi gościli w Grecji. W przyszłym roku organizatorem Olimpiady będzie Meksyk.

Konkurs

Każde z 76 państw ma prawo wystawić 6 zawodników - 2 opiekunów i 4 uczestników (do tego dochodzi także dwóch zawodników rezerwowych). Uczestnicy zmierzą się w dwóch pięciogodzinnych sesjach. Pierwsza odbędzie się w sobotę, a druga w poniedziałek. W każdej z nich uczestnicy staną przed problemem rozwiązania trzech zadań algorytmiczno-programistycznych. Aby temu sprostać, niezbędna będzie szeroka wiedza - zarówno matematyczna, jak i informatyczna, a także zdolność logicznego myślenia. Rozwiązanie polega na znalezieniu i wyszczególnieniu rzeczywistego problemu zawartego w treści każdego zadania.

Dotychczasowe osiągnięcia Polaków

Polacy w dotychczasowych 16-tu Międzynarodowych Olimpiadach zdobyli 17 złotych medali, 17 srebrnych i 18 brązowych. Poniżej prezentujemy osiągnięcia naszych reprezentantów z ostatnich 4 lat:

2001 - Finlandia: 1 medal złoty, 2 srebrne, 1 brązowy

2002 - Korea: 1 medal złoty, 2 srebrne, 1 brązowy

2003 - USA: 2 medale złote,1 medal srebrny, 1 brązowy

2004 - Grecja: 2 medale złote,1 medal srebrny, 1 brązowy

Następnie, każdy z pretendentów do tytułu najlepszego informatyka, musi przedstawić możliwości rozwiązania, wskazać najtrafniejsze z nich i dobrać odpowiednie struktury danych. Na koniec powinien zaprogramować rozwiązanie w wybranym przez siebie języku programowania i przetestować otrzymane dzieło. Każdy z tych etapów jest odwzorowaniem tego, z czym borykają się podczas pracy informatycy. Zadania wybierane są z wcześniej przygotowanej puli w dniu zmagań. W przeciwieństwie do studenckiej olimpiady informatycznej - gdzie korzysta się wyłącznie z języka angielskiego - są one tłumaczone na narodowy język każdego z uczestników.


Zobacz również