Olimpiada szalonego komputerowca

20 maja w ramach juwenaliów Politechniki Częstochowskiej odbędzie się cykl imprez dydaktyczno-rozrywkowych związanych z branżą IT - Olimpiada szalonego komputerowca. Będą to zawody sportowe, w których będzie można zmierzyć się w takich konkurencjach jak... niszczenie klawiatury na czas, rzut myszką do celu czy sztafeta z monitorem. Zainteresowani będą mogli też obejrzeć wyścigi pojazdów skonstruowanych z komputerowego złomu.

Podczas Olimpiady będzie można wystartować w kilku "dyscyplinach". Na uwagę zwraca zwłaszcza Pięciobój - konkurencja drużynowa w której mogą brać udział 4-osobowe drużyny składające się ze studentów Politechniki Częstochowskiej. Pięciobój składać się będzie z następujących konkurencji:

- sztafety z monitorem - trzeba będzie w jak najszybszym czasie przebiec określony tor przeszkód, przy czym każdy z członków drużyny będzie musiał pokonać ten dystans wraz z monitorem w określonej pozie m.in. z monitorem na głowie, na plecach, przed sobą i pod jedną ręką

- niszczenia klawiatury na czas - konkurencja czasowa polegająca na pozbawieniu klawiatury wszystkich klawiszy tylko za pomocą rąk (nalezy jednak uważać, aby nie uszkodzić podstawy/ramki klawiatury)

- rzutu myszką do celu - rzut myszką do celu o średnicy 30 cm z jak najdalszej odległości przez 2 zawodników z drużyny

- rzutu dyskiem - w celach bezpieczeństwa rzut będzie utrudniony i będzie wykonywany oburącz przez plecy - w konkurencji weźmie udział po dwóch zawodników z każdej drużyny

- przeciągania skrętki - konkurencja w systemie pucharowym polegająca na przeciągnięciu drużyny przeciwnej za pomocą splecionej skrętki.

Ale to nie wszystkie atrakcje w programie Olimpiady. Użytkownicy chcący spróbować swoich sił na innych polach będą mogli wystartować w konkurencjach:

- składania komputera na czas - czyli jak najszybszego złożenia komputera w gotowy zestaw z możliwie jak największej liczby części komputerowych

- wyścig pojazdów ze złomu komputerowego - polegający na skonstruowaniu zdolnego do poruszania się pojazdu ze starych podzespołów komputerowych (organizatorzy wskazują, że zasadnicze będzie tu wykorzystanie zasilacza i wentylatorków - resztę pozostawiając inwencji uczestników)

- turniej Collin McRae Rally - komputerowe wyścigi samochodowe.

Lista konkurencji nie jest jeszcze zamknięta.

W programie juwenaliów znajdą się także imprezy towarzyszące: koncerty muzyczne, maraton filmowy i warsztaty z psychomanipulacji. Organizatorem juwenaliów jest Samorząd studencki Politechniki Częstochowskiej oraz studenci Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej. Sponsorami Olimpiady są firmy AMD i Hitachi.