Olimpiada z zakazem dla...GIF-ów (i nie tylko)

Nie ma miejsca dla GIF-ów na Olimpiadzie - taką decyzję podjął Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Media doniosły właśnie o kontrowersyjnym zapisie, który Międzynarodowy Komitet Olimpijski zamieścił w uaktualnionym w 2015 roku dokumencie określającym zasady wykorzystywania transmisji z rozpoczęcia Olimpiady, zmagań olimpijczyków oraz zakończenia tego z niecierpliwością wyczekiwanego przez wielbicieli spotu wydarzenia.

"Dodatkowo, wykorzystywanie materiałów z Olimpiady po przekształceniu w graficznie animowane formaty, takiej jak GIF (np. GIFV_, GFY, WebM), lub krótkie wideo, takie jak Vine i inne, jest wyraźnie zabronione” - czytamy we fragmencie poświęconym Internetowi i platformom mobilnym.

Oznacza to, że ich potencjalni twórcy złamią opisane we wspomnianym dokumencie zasady i teoretycznie mogą narazić się na kroki prawe ze strony Komitetu (nie wierzę jednak, aby zdecydował się on na taki krok).

Skąd ten zapis?

Pomysłodawcy zapisu obawiają się, że jeżeli ktoś zobaczy tego typu materiał w internecie nie będzie chciał powtórnie oglądać go za pośrednictwem stacji, które wykupiły prawa do transmisji.

Olimpiada bez GIF-ów?

Nie wierzę, że zapis we wspomnianym dokumencie zniechęci twórców GIF-ów. To po prostu niemożliwe, z czego się bardzo cieszę, ponieważ tego typu materiały potrafią uwiecznić daną scenę w sposób, który ma wielu zwolenników.

Olimpiada - kiedy rozpoczęcie?

Na koniec przypomnę jeszcze tylko, że Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się o godzinie 01:00 szóstego sierpnia czasu polskiego. Obecnie wydaje się, że "w kieszeni" mamy dwa złote medale: Pawła Fajdka i Anity Włodarczyk. Szans na krażki (z tym, że raczej innego koloru) mamy jednak więcej.