"Olive" - pełnometrażowy film nakręcony za pomocą smartfona

"Olive" to tytuł nowego pełnometrażowego filmu, który (prawdopodobnie) trafi wkrótce na ekrany amerykańskich kin. Co interesujące, nagrano go smartfonem Nokia N8.


W ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami systematycznego poprawiania filmowych możliwości aparatów cyfrowych wbudowanych w smartfony. Nikogo nie dziwi już nagrywanie przy ich pomocy filmów w rozdzielczości HD (nawet Full HD), tym bardziej, że na rynku pojawiły się już nawet konstrukcje, które potrafią to robić także w trybie 3D (np. LG Swift 3D).

Czy jednak smartfony nadają się jedynie do nagrywania krótkich filmów z rodzinnej imprezy lub zarejestrowania interesującego zdarzenia, którego przypadkiem jesteśmy świadkami? Okazuje się, że nie!

Przynajmniej tego zdania są Hooman Khalili (reżyser) i Chris Kelly (sponsor projektu), którzy nakręcili za pomocą Nokii N8 pełnometrażowy filmu pt. "Olive".

Nokia N8 - garść informacji

Dlaczego wybrali ten smartfon? Z pewnością jednym z powodów był fakt, że jego producent położył duży nacisk na fotograficzne/filmowe możliwości (dba też o ich odpowiednią aktualizację). W tym celu wyposażył urządzenie w 12-megapikselową matrycę światłoczułą, optykę firmy Carl Zeiss oraz możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 720p (właśnie w takiej jakości został nagrany bohater tego artykułu).

Jak kręcono film

Filmu nie nakręcono przy wykorzystaniu samej Nokii N8. Wyposażono ją bowiem w specjalnie przystosowane w tym celu obiektywy 35 mm.

O czym jest ten film i kto w nim gra

Film opowiada o niemej dziewczynce, która zmieniła życie trzech osób. W rolach głównych wystąpiły Gena Rowlands i Randi Zuckerberg, starsza siostra twórcy Facebooka, Marka Zuckerberga.

Zbiórka pieniędzy i atak na kina

Hooman Khalili ma nadzieję, że film trafi do ponad 2000 kin w Stanach Zjednoczonych. Aby tak się stało musi jednaj zebrać 300 tysięcy dolarów. Postanowił w tym celu wykorzystać serwis Kickstarter stanowiący platformę, która łączy ludzi szukającymi funduszy na realizację swoich pomysłów z ludźmi mogącymi a przede wszystkim chcącymi im w tym pomóc.

W trakcie pisania tego artykułu "smartfonowy" film uzyskał poparcie 95 osób, co przełożyło się na zebranie kwoty przekraczającej 6 tysięcy USD (zbiórka potrwa jeszcze 15 dni).

Jak nagrywa Nokia N8?

Możecie to sprawdzić na własne oczy oglądając zwiastun filmu. Oczywiście musicie pamiętać, że smartfon był "uzbrojony" w potężny zewnętrzny obiektyw, co znacznie poprawiło jego filmowe możliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że obróbką i rejestracją samego materiału zajęły się jego podzespoły. Efekt pracy tego "tandemu" (smartfon + zewnętrzny obiektyw) jest moim zdaniem bardzo dobry.