Olympus C-740 Ultra Zoom

W sklepach pojawił się nowy model cyfrówki Olympusa, wyposażonej w mocny zoom. Jest to aparat z matrycą CCD o średniej - jak na obecne standardy - rozdzielczości, zapisującą zdjęcia składające się z nieco ponad trzech milionów punktów.

Podstawową zaletą tego modelu Camedii jest jego optyka. Potrafi bowiem przybliżyć fotografowany obiekt aż dziesięciokrotnie - długości ogniskowych wynoszą 38-380 mm (przeliczając na standard optyki małoobrazkowej). To rzadko spotykana cecha aparatów - najczęściej mamy do czynienia z zoomami trzykrotnymi.

Do kontrolowania fotografowanej sceny można użyć niewielkiego wyświetlacza LCD (1,5 cala) lub celownika, w którym umieszczono jeszcze mniejszy panel LCD – brak zatem zatem wizjera optycznego.

Aparat oferuje pełną kontrolę parametrów ekspozycji oraz funkcję ręcznego balansu bieli. Do wyboru jest także czułość CCD – Camedia może rejestrować zdjęcia przy czterech jej wartościach. Natężenie światła mierzone jest na kilka sposobów – można wybrać tryb jedno- lub wielopunktowego pomiaru.

Początkujący fotoamatorzy mogą skorzystać z kilku profili ustawień (np. portrety, fotografia krajobrazu lub zdjęcia sportowe).

Nośnikiem pamięci są karty z nowego standardu xD – w komplecie dostaniesz kartę o pojemności tylko 16 MB, niestety.

Budowę aparatu oceniamy średnio. Naszym zdaniem, brakuje wyprofilowania pod prawą dłoń, które niezwykle podwyższa komfort fotografowania.