Olympus E-1 - cyfrowa lustrzanka z wymiennymi obiektywami

Olympus wprowadza pierwszy na świecie system cyfrowej lustrzanki z wymiennymi obiektywami oparty na standardzie Four Thirds (4/3).

System E Olympusa przyjął wskazówki konstrukcyjne definiowane przez standard Four Thirds (4/3) regulujący takie parametry jak: typ oraz średnica mocowania obiektywu, rozmiar sensora obrazu jak również odległość sensora od krawędzi mocowania obiektywu. Wytyczne te nie tylko gwarantują pełną wymienialność obiektywów pomiędzy różnymi producentami konstruującymi swoje produkty w oparciu o ustanowione normy.

Pięciomegapikselowa matryca CCD typu 4/3 ma gwarantować precyzyjne odwzorowanie szczegółów. Model Olympus E-1 wykorzystuje przetwornik CCD typu Full Frame Transfer (pełnoklatkowy transfer), sensor specjalnie opracowany do rejestrowania zdjęć. W porównaniu ze swoim odpowiednikiem typu Interline Transfer, sensor FFT-CCD wyróżnia się większym obszarem zajmowanym przez piksele, a także większymi fotodiodami i kanałami transferu. Oznacza to, że można zarejestrować większą liczbę sygnałów elektronicznych. Zapewnia to również uzyskanie wyższego współczynnika sygnał/zakłócenia oraz szerszego zakresu dynamicznego.

Model E- Olympus został wykonany ze stopów miedzi, waży 660 g i współpracuje z obiektywami ZUIKO Digital oraz wszystkimi wyprodukowanymi w standardzie Four Thirds. W modelu E-1 rozwiązano problem zanieczyszczania drobinkami kurzu wnętrza aparatu przy wymianie obiektywów. Ultradźwiękowy filtr (ang. Supersonic Wave Filter) wywołuje ultradźwiękowe drgania powodujące, że kurz i inne drobne cząsteczki dosłownie spadają z przed sensora obrazu i są wychwytywane przez specjalną taśmę. Funkcja ta uaktywnia się automatycznie przy każdym włączeniu aparatu, lecz można również aktywować ją manualnie.

Dzięki podwójnemu interfejsowi USB2.0 oraz IEEE1394, zapewnione są proste w użyciu i wszechstronne możliwości komunikacji z komputerem osobistym. Model Olympus E-1 jest pierwszą cyfrową lustrzanką, która została wyposażona w obydwa te interfejsy. Aparat posiada szybki 3-punktowy autofocus TTL działający w oparciu o system detekcji kontrastu (posiada szeroki zakres pomiaru 0 do 19EV). Możliwy jest również manualny i automatyczny wybór stref pomiaru dla AF. Stosownie do potrzeb użytkownicy mogą wybrać tryb pojedynczego ustawiania ostrości lub ciągłego śledzenia ostrości. W tym ostatnim przypadku system AF może podążać za obiektem przemieszczającym się z prędkością do 50 km/h. Możliwe jest oczywiście manualne ustawianie ostrości, jak i wprowadzanie drobnych ręcznych korekt do wartości ustawionych przez system autofocusa. Ergonomię systemu aparatu uzupełnia w istotny sposób możliwość ustawienia kierunku pierścienia ostrości.