Olympus E-330 - pierwsza lustrzanka ze stałym podglądem

Oferta cyfrowych lustrzanek fotograficznych firmy Olympus poszerzyła się o model E-330. Aparat został wyposażony w funkcję stałego podglądu obrazu bezpośrednio na ekranie ciekłokrystalicznym. Jest to dość poważne udogodnienie dla użytkownika aparatu - dotychczas kadrowanie wykonanych zdjęć w aparacie typu D-SLR wymagało korzystania z wizjera.

Aparat dysponuje ekranem LCD o przekątnej 2,5 cala o rozdzielczości ponad 215 tys. pikseli, który dodatkowo można ustawiać pod różnymi kątami (ułatwia to fotografowanie w tłumie, kiedy konieczne jest trzymanie aparatu nad głową). Sercem lustrzanki są dwa oddzielne sensory obrazu, pozwalające na śledzenie podglądu obrazu w dwóch różnych trybach. Tryb ciągłego podglądu obrazu "na żywo" i kadrowania zapewnia czujnik CCD (znajduje się on na drodze optycznej celownika i zapewnia 92-procentowe pokrycie kadru). Czujnik Live MOS o rozdzielczości 7,5 mln pikseli umożliwia podgląd "na żywo" w trybie makro i 100-procentowe pokrycie kadru. Lustrzanka wykorzystuje także przetwornik obrazu TruePic TURBO.

Olympus E-330 - pierwsza lustrzanka ze stałym podglądem

Olympus E-330

Na wyposażeniu aparatu znajduje się obiektyw ZUIKO DIGITAL 14-45 mm 1:3.5-5.6 (odpowiednik obiektywu 28-90mm w systemie małoobrazkowym 35mm). W lustrzance zastosowano gniazda dla kart pamięci CompactFlash oraz xD-Picture Card. Do dyspozycji użytkownika pozostają 4 tryby ekspozycji, 20 programów tematycznych, jak również 7 tzw. trybów "kreatywnych", wśród których na uwagę zasługuje tryb xD-Panorama (stosowanie artystycznych efektów edycyjnych i tworzenie obrazów trójwymiarowych) i dwa tryby fotografowania pod wodą. Zastosowany w lustrzance filtr ultradźwiękowy (Supersonic Wave Filter) zabezpiecza aparat przed kurzem - rozwiązanie to zastosowano już m.in. w innej cyfrowej lustrzance Olympusa, E-500, o której piszemy w osobnym artykule.

Zobacz również:

  • Jaka lustrzanka na początek? Zebrałam modele do 4000 zł
Olympus E-330 - pierwsza lustrzanka ze stałym podglądem

Olympus E-330


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: