Olympus mju 1200

Olympus proponuje kolejną płaską cyfrówkę o dużej rozdzielczości. Przetwornik CCD rejestruje 12 milionów pikseli...

Olympus proponuje kolejną płaską cyfrówkę o dużej rozdzielczości. Przetwornik CCD rejestruje 12 milionów pikseli...

Olympus mju 1200

Informacje Olympus,http://www.olympus.pl Cena 950 zł

Olympus mju 1200

Rozdzielczość 12 Mp (4000x3000 pikseli), Obiektyw 3x (odp. 35–105 mm 1:2,8-4,7), Czułość ISO 50/100/200/400/800/1600, Rodzaj karty pamięci xD

Na szczęście tak duża liczba fotodetektorów nie została upchnięta na malutkiej, najczęściej spotykanej matrycy o przekątnej 1/2,5 cala. Aparat dysponuje sporo większym sensorem, o przekątnej 1/1,72 cala. Obiektyw o zakresie ogniskowej odpowiadającej 35-105 mm o świetle 1:2,8-4,7 ma teleskopowy zoom, całkowicie chowający się w obudowie.

Na pierwszy rzut oka nowy aparat tego producenta nie różni się znacznie od swoich poprzedników (między innymi mju 1000) Charakterystyczne cechy serii to oryginalny kształt przypominający klin i wysoka jakość użytych materiałów. Plecki zostały zagospodarowane jak w większości kompaktów - po lewej stronie znajduje się wyświetlacz, po prawej przyciski sterowania ogniskową, tarcza trybów pracy oraz inne elementy.

Niestety podczas fotografowania istnieje spore ryzyko przysłonięcia lampy błyskowej palcem. Projektanci pomyśleli za to o tym, że cyfrówka może być narażona na wilgoć. Aby móc bezpiecznie wykonywać zdjęcia np. w deszczu, obudowę mju 1200 uszczelniono (jednak nie tak, jak modele oznaczone jako "SW", które można zanurzać w wodzie).

Fotka za jeden uśmiech

Olympus mju 1200

Mju 1200 dysponuje funkcją, która nie jest w aparacie niezbędna, ale ze względu na swoją oryginalność na pewno warta uwagi. Dzięki niej aparat jest w stanie sam rozpoznać uśmiech fotografowanej osoby. Gdy tego dokona, wykonuje zdjęcie. "Fotka za uśmiech" to kolejny etap rozwoju opisywanej już na naszych łamach technologii wyszukiwania twarzy.

Całkiem dobrze oceniliśmy ostrość zdjęć w centrum kadru. Jednak ostrość w dolnej części jest wyraźnie słabsza niż w centrum i na górze. Może to być jednak wada testowanego egzemplarza. Pod względem odwzorowania geometrycznego aparat Olympusa wypadł bardzo dobrze. Słabiej oceniliśmy obraz za szumy, jeszcze słabiej za dynamikę.