Olympus stawia na podgląd "na żywo"

W ramach marcowych nowości fotograficznych Olympus zaprezentował dwie cyfrowe lustrzanki, oznaczone symbolami E-410 oraz E-510. Oba aparaty są następcami wprowadzonych jakiś czas temu modeli E-400 i E-500, w porównaniu z nimi jednakże dysponują nowymi matrycami oraz funkcją podglądu na żywo. E-510 dodatkowo wyposażony został w system stabilizacji przetwornika obrazu.

Olympus stawia na podgląd "na żywo"

Olympus E-410

Olympus E-410 dysponuje matrycą Live MOS o rozdzielczości 10 mln. Pikseli (jak pamiętamy, w modelu E-400 zastosowano czujnik typu CCD o identycznej rozdzielczości). Dzięki wykorzystaniu takiego sensora możliwy jest podgląd kadru za pomocą ekranu LCD oraz, dodatkowo, histogram na żywo. Korpus aparatu charakteryzuje się takimi samymi wymiarami i wagą, co w poprzedzającym go modelu E-400 - odpowiednio 129,5 x 91 x 53 mm i 380 g (bez karty pamięci i akumulatora).

Do dyspozycji użytkownika E-410 pozostają 32 tryby fotografowania (w tym 5 trybów ekspozycji, 7 trybów kreatywnych oraz 20 programów tematycznych), funkcja Auto-brakceting dla ekspozycji oraz możliwość prostego ustawienia balansu bieli.

Olympus stawia na podgląd "na żywo"

Olympus E-510

E-510 - w przeciwieństwie do modelu opisywanego powyżej, dysponuje funkcją bracketingu dla balansu bieli i ostrości oraz - co najważniejsze - sprzętowym systemem stabilizującym matrycę. Jest to zarazem trzecia, obok E-410 i nieco starszej E-330 cyfrowa lustrzanka z funkcją "live preview" - w porównaniu z pierwowzorem (Olympus E-500) zmieniono tu nie tylko rozdzielczość matrycy (z 8 do 10 megapikseli), ale i jej rodzaj - z CCD na Live MOS. Spośród pozostałych innowacji warto wymienić zwiększenie rozdzielczości ekranu LCD (z 215 do 230 tys. punktów) oraz wydłużenie punktu ocznego z 10 do 14 mm.

Lustrzanka oferuje 28 trybów fotografowania (w tym 5 trybów ekspozycji, 5 trybów kreatywnych oraz 18 programów tematycznych), dysponuje wbudowaną, podnoszoną lampą błyskową, oferuje również funkcję blokady AF.

Obie wymienione lustrzanki obsługują również interfejs USB 2.0 Hi-speed (dotychczas dostępne w ofercie Olympusa aparaty DSLR oferowały kompatybilność z interfejsem USB 2.0 Full Speed). Oferują zgodność ze standardem mocowania obiektywów 4/3.

Olympus stawia na podgląd "na żywo"

Wybrane parametry techniczne nowych lustrzanek Olympusa

E-410 ma trafić do sprzedaży w czerwcu br. Jego cena nie została jeszcze ujawniona. E-510 można będzie kupić miesiąc później, ale na razie także nie wiadomo, za ile.

Więcej informacji: Olympus