Omikron: The Nomad Soul

Nomad Soul to gra przygodowa o nowej jakości. Produkt firmy Quantic Dream wytycza nowe kierunki rozwoju tej gałęzi przemysłu rozrywkowego. Dawno nie było gry, od której tak mocno powiało świeżością w skostniały rynek przygodówek...

Nomad Soul to gra przygodowa o nowej jakości. Produkt firmy Quantic Dream wytycza nowe kierunki rozwoju tej gałęzi przemysłu rozrywkowego. Dawno nie było gry, od której tak mocno powiało świeżością w skostniały rynek przygodówek...

Jeżeli komukolwiek z was momencie, w którym Omikron zakwalifikowałem do gier przygodowych, na myśl przyszły takie gry jak np. Atlantis zmuszony jestem natychmiast to sprostować. The Nomad Soul jest dużo bardziej interaktywna i zawiera o wiele więcej akcji. Pod tym względem porównałbym ją raczej do znakomitej Dark Earth. Poza zbieraniem przedmiotów i licznymi dysputami z innymi postaciami, w grze stoczymy także wiele walk wręcz i weźmiemy udział w porywających strzelaninach (są więc tutaj także namiastki Virtua Fightera i Quake’a :-)

Zadanie bohatera gry wydaje się niezbyt oryginalne: uratować świat przed zagładą. Z czasem okazuje się, że aby tego dokonać, będziemy zmuszeni używać zupełnie innych, od dotychczas znanych, metod. W świecie Omikron nie jest przykład możliwa śmierć. Nasza nieśmiertelna dusza może zmieniać ciała, w których się znajduje. Czasami bardzo ułatwia to wykonanie zadań, a w niektórych momentach zmiana „nosiciela” jest wręcz niezbędna. Nie zamierzam jednak odsłaniać zbyt wielu tajemnic fabuły, aby nie popsuć wam zabawy.

Sama oprawa audio-wizualna gry jest chyba najdoskonalszą robotą, jaką w życiu widziałem. Grafika jest piękna i doskonale ukazuje ogrom i złożoność miasta, w którym będziemy toczyć batalię. Wszędzie porusza się mnóstwo ludzi, żyjących własnym życiem. Przez cały czas towarzyszy nam nastrojowa muzyka, dostosowująca się do rozwoju akcji (w grze jest jej około 150 minut!) Jeżeli dodam, że jej współtwórcą jest sam David Bowie, który nie dość, że stworzył masę nowych i intrygujących brzmień, to także zezwolił na umieszczenie w grze kilku utworów z jego autorskiego albumu, to chyba nie potrzeba większej reklamy. Podróżując po mieście Omikron możemy w sklepach natrafić na jego nagrania, a nawet spotkać go, gdy udziela koncertów w miejskich barach. Muszę się przyznać, że pierwszy raz widzę coś takiego w grze komputerowej i, że jestem zachwycony pomysłowością twórców. Na tym tle odgłosy gry prezentują się już tylko... bardzo dobrze.

Co się tyczy sterowania naszym bohaterem to na początku może się ono wydawać trudne do opanowania, ale zaręczam, że po godzinie zabawy nie powinno być już najmniejszych problemów. Gra w Omikron przebiega bardzo przyjemnie, niestety do czasu, gdy da o sobie znać tradycyjna dla przygodówek liniowość akcji. Tak, tak, tego niestety twórcy nie potrafili ominąć. Z upływem czasu, coraz częściej zdarzać się nam będą nieprzyjemne „utknięcia”. Wytrawni znawcy gatunku powinni sobie poradzić bez specjalnych problemów. Jednak tu pojawia się kolejny problem. Ponieważ jest to przygodówka akcji, zagadki w grze często nie wymagają wielkiego wysiłku intelektualnego. Być może początkujący oraz młodsi gracze będą zadowoleni, ale zapewne część odbiorców zawiedzie się poziomem niektórych „łamigłówek”. Kolejną niedogodnością jest konieczność zapamiętywania dużych ilości danych. Przydałby się jakiś system przypominający wydarzenia i rozmowy z przeszłości.

Po pewnym czasie odkryjemy także, że miasto nie jest aż tak ruchliwe jak to się wydawało na początku. Napotkani przechodnie mają mały zasób wiadomości, a prawdziwie ”komunikatywnych” postaci jest niewiele. Wytykając usterki muszę wspomnieć o ogromnych odległościach, które często trzeba przybywać (można odnieść wrażenie, że bieg w maratonie to dla naszego bohatera chleb powszedni:-)

Nomad Soul jest na pewno produktem nowatorskim, ponieważ jako pierwsza próbuje z takim rozmachem wprowadzić do fabuły tętniące własnym życiem miasto. Wynik jest bardzo dobry, lecz widoczne są też niedociągnięcia. Wymagania sprzętowe także dają znać o sobie. W zależności od mocy obliczeniowej, można samemu ustawić, jak daleko ma sięgać mgła, ograniczająca pole widzenia. Niestety gdy jest ona zbyt blisko, gra staje się praktycznie niemożliwa (trudno się orientować w terenie). Na słabszych maszynach trzeba więc zaakceptować brak płynności animacji. Na szczęście Posiadacze szybkich procesorów i kart graficznych z większa ilością pamięci, nie powinni mieć wiele powodów do narzekań.

Grę szczególnie polecam miłośnikom przygody, którzy niekoniecznie lubią strasznie skomplikowane przygodówki. Nomad Soul to w połowie gra akcji i należy o tym pamiętać, zasiadając przed ekranem monitora. Wszystkim jednak polecam choćby wypróbowanie tej nowatorskiej produkcji ponieważ Omikron: The Nomad Soul to gra obok której nie można przejść obojętnie.