Omikron wariantem dominującym - wyprzedził Deltę

Omikron odpowiada za 73% przypadków COVID w USA i staje się wariantem dominującym. Co to oznacza?

Omikron wariantem dominującym - wyprzedził Deltę

pixabay.com

Dane z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom pokazują, że w tygodniu, który zakończył się w sobotę, Omikron był dominującym wariantem koronawirusa w USA i przewyższył Deltę stanowiąc 73,2% przypadków COVID-19.

Według dr Anthony'ego Fauci, głównego doradcy medycznego amerykańskiego prezydenta, wariant ten jest najbardziej zakaźnym wirusem COVID. Mimo, iż dostępne obecnie badania sugerują, że nie powoduje cięższej choroby niż wariant Delta, wciąż jest na dobrej drodze, aby przyczynić się do natychmiastowej choroby ogromnej ilości osób, co przytłoczy systemy opieki zdrowotnej.

Zobacz również:

  • Jak uruchomić klasyczne gry na iPhone? Instalacja emulatora na iOS [PORADNIK]

Wszystkie w pełni zaszczepione osoby w wieku 16 lat i starsze, powinny uzyskać dawki przypominające COVID-19 firmy Pfizer lub Moderna. Omikron bowiem przebija się przez ludzką odporność i z większym prawdopodobieństwem powoduje infekcje, a kolejne dawki przypominające skutecznie odbudowują naszą ochronę. Według CDC w październiku osoby nieszczepione były 14 razy bardziej narażone na śmierć z powodu COVID-19 niż osoby w pełni zaszczepione.

Urzędnicy ds. zdrowia publicznego zachęcają także do przeprowadzania testów przed spotkaniem z osobami spoza Twojego gospodarstwa domowego jako kolejny środek, który może pomóc w ograniczeniu wzrostu liczby przypadków COVID-19.

Zobacz także: Lidl: tania elektronika na Święta - co warto kupić?

Źródło: cnet.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: