OmniPage Pro 12

Recognita to standard w dziedzinie OCR-u. Pierwszy program z tej serii powstał w 1991 roku, ale marka do dziś ma się nieźle.


Recognita to standard w dziedzinie OCR-u. Pierwszy program z tej serii powstał w 1991 roku, ale marka do dziś ma się nieźle.

Jakość rozpoznawania znaków w większości dostępnych na rynku programów jest podobna. Różnią się szczegółami w konkretnych ustawieniach czy rodzajem danych. Podobnie jest z Recognitą.

Program ma intuicyjny interfejs. Gdy jest poprawnie skonfigurowany, praca z nim to sama przyjemność. Przez poprawne skonfigurowanie rozumiem właściwe ustawienia skanera, a już po uruchomieniu Recognita proponuje jego skontrolo-wanie.

OmniPage Pro 12

Podczas testu program wykonuje próbny skan we wszystkich dostępnych trybach skanowania (czarno-biały, odcienie szarości, kolor). Przy każdym prosi o dostosowanie ustawień (w tym rozdzielczości) do własnych potrzeb. Po przeanalizowaniu danych podmienia sterownik skanera na własny i od tej pory Recognita pomija oryginalne sterowniki skanera podczas skanowania.

Rozwiązanie to ma jednak pewną wadę. Po rozpoczęciu skanowania stron do rozpoznania ma funkcję wyboru tylko trybu koloru. Gdy okaże się, że rozdzielczość skanowania jest za mała, nie można zmienić jej w szybki sposób (ani później przywrócić poprzedniej). Konieczne wówczas jest ponowne przeprowadzenie testów skanera (na szczęście pewne ich etapy można pominąć).

OmniPage Pro 12

Recognita nie ma większych problemów z interpretacją poszczególnych elementów strony - tekstu, grafiki czy tabel. Jednak w trybie automatycznej interpretacji nie jest w stanie odróżnić tekstu jedno- od wieloszpaltowego. Pomocne jest rozwijane menu przy funkcyjnych przyciskach, w którym należy wybrać opcję "Kilka szpalt, bez tabel" (co należy zrobić w przypadku gdy mamy kilka szpalt i tabele - nie wiadomo, bo producent nie przewidział takiej opcji). A czasami, gdy szpalty są zbyt blisko siebie, funkcja ta też nie spełnia swojego zadania, choć wtedy możemy myszką wskazać zakres i kolejność rozpoznawania poszczególnych elementów strony.

Dokładność rozpoznawania jest bardzo dobra, postanowiliśmy więc sprawdzić program w trudnych warunkach. Przygotowaliśmy do rozpoznania tekst pisany białą, bardzo małą czcionką na czarnym tle. Recognita dobrze poradziła sobie z tym problemem, z dwoma wyjątkami - notorycznie cyfry 2 i 7 rozpoznawała jako cyfrę 1, czasem zaś literę "l" jako "t".

PDF w każdą stronę

OmniPage Pro 12

Jedną z ciekawszych funkcji programu jest współpraca z plikami PDF i to we wszystkich kombinacjach. Dzięki tym funkcjom niepotrzebne już jest posiadanie Adobe Acrobata. Sama możliwość odczytania i rozpoznania pliku PDF to dziś już prawie standard i Recognita robi to dość sprawnie. PDF jest także jednym z wielu formatów, w których Recognita jest w stanie zapisać rozpoznane dane. Może to zrobić na 5 różnych sposobów.

Najprostszą wersją jest czysty plik PDF z osadzonymi rozpoznanymi danymi. Drugą wersją jest plik edytowalny. Recognita potrafi także stworzyć plik PDF, który na wierzchu będzie miał oryginalny obraz, ale pod spodem osadzony będzie rozpoznany tekst, dzięki czemu bezproblemowe staje się wyszukanie potrzebnych wyrazów bądź całych zwrotów.

Recognita dla biur

Recognita OmniPage Pro 12 występuje w dwóch wersjach - Standard i Office. Wersja dla biur uzupełniona jest kilkoma dodatkowymi funkcjami usprawniającymi przepływ dokumentów, ale też prawie pięciokrotnie droższa, bo kosztuje brutto 2939 zł.

W wersji dla biur zawiera przede wszystkim możliwość łączenia z systemami zarządzania dokumentami i funkcję instalacji sieciowej. Dodatkowo dane wyjściowe mogą być zapisywane w standardzie XML oraz eBook.

produkt: Recognita OmniPage Pro 12

producent: ScanSoft,http://www.scansoft.pl

#cena brutto: 629 zł (Standard); 2939 zł (Office)

konkurenci: ABBYY FineReader

kontakt: Alstor,http://www.alstor.com.pl

Za:

Dość szybki, bogate możliwości zapisu rozpoznanych tekstów w plikach PDF, dobra jakość rozpoznawania, intuicyjny interfejs.

Przeciw:

Niewygodna zmiana rozdzielczości skanowania, niedokładne rozpoznawanie szpalt na stronach wieloszpaltowych, wysoka cena wersji dla biur.