OmniVision prezentuje 64 MP matrycę z obsługą nagrywania w 8K

Już niedługo również tańsze smartfony zaoferują nagrywanie wideo w 8K.

W 2020 roku na rynku pojawią się pierwsze ogólnodostępne smartfony obsługujące nagrywania w 8K. Wiemy już, ze niedawno zaprezentowane Samsungi Galaxy S20, które trafią do pierwszych odbiorców w marcu tego roku posiadają stosowną opcję. Samsung chwali się dodatkowo, że nie jest to jedynie implementacja na papierze, ponieważ producent posiada w swoim portfolio monitory, które również obsługują rozdzielczość 8K.

OmniVision prezentuje 64 MP matrycę z obsługą nagrywania w 8K

Teraz okazuje się, ze nagrywanie w 8K może być cechą charakterystyczną Samsunga Galaxy S20 znacznie krócej, niż myśleliśmy.

Zobacz również:

  • realme 8 czy realme 8 Pro. Sprawdź, który model jest dla Ciebie lepszy [PORÓWNANIE]
  • Red Dead Redemption 2 na RTX 3090 i w 8K wygląda obłędnie

OmniVision zaprezentowało swój pierwszy przetwornik obrazu o rozdzielczości 64 MP z nagrywaniem w 8K. Model OV64C to czujnik bardzo podobny do Sony IMX686 i Samsung ISOCELL GW1 czyli swoich dwóch największych konkurentów.

Najnowsza matryca posiada wielkość poszczególnych pikseli na poziomie 0,8µm. OV64C to czujnik typu Quad Bayer, dzięki czemu możliwe będzie wykonywanie fotografii o rozdzielczości 16 MP przy zachowaniu wielkości pojedynczych pikseli na poziomie 1,6µm. Możliwe będzie również wykorzystanie dwukrotnego zoomu cyfrowego bez pogorszenia jakości fotografii. Dzięki Quad Bayer fotografia finalnie posiadać będzie 16 MP.

Czujnik OmniVision zaoferuje autofokus typu 2x2 podobny do tego, który znajdzie się w nadchodzącym czujniku od Sony. Konkurencyjna matryca z Japonii zostanie wykorzystana w Oppo Find X2.

Matryca OmniVision OV64C obsługuje również nagrywanie filmów wideo w rozdzielczości 8K przy zachowaniu 30 klatek na sekundę. Nie zabrakło nagrywania w 4K przy zachowaniu 60 klatek na sekundę. Jeżeli zdecydujemy się na rejestracje wideo w 4K przy zachowaniu 30 klatek na sekundę możemy liczyć na elektroniczną stabilizację obraz EIS.

Przetwornik obsługuje również 3 krotne naświetlanie.

Czujnik OmniVision OV64C zastąpi dostępny już model OV48C i pozwoli producentom na zbudowanie tańszych smartfonów z obsługą nagrywania w 8K.

Źródło: gsmarena.com