OneDrive – czym jest? Jak skorzystać z 5 GB darmowej przestrzeni od Microsoftu?
-
- Aleksandra Śladowska,
- 27.04.2020, godz. 11:57
OneDrive – jak używać?
Widok dysku w chmurze przypomina trochę Eksplorator plików Windows. Na start powinny się wyświetlić foldery Dokumenty i Obrazy, a także jeden specjalny: oznaczony ikonką sejfu Magazyn osobisty. Służy on do przechowywania danych wrażliwych. Dzięki dodatkowej weryfikacji za pomocą SMS-a lub e-maila oraz automatycznemu blokowaniu po 20 minutach nieaktywności, sprawdzi się jako skrytka na tajne projekty. Dokumenty takie jak świadectwo ukończenia szkoły czy też formularze urzędowe będą bezpieczne. Bezpłatnie można w ten sposób zabezpieczyć do 3 dokumentów.

Poruszanie się po OneDrive jest intuicyjne. By umieścić pliki na dysku w chmurze, wystarczy przeciągnąć je z folderu macierzystego gdziekolwiek chcesz na dysku OneDrive. Pamiętaj – duże pliki wymagają więcej czasu na przeniesienie.
Zobacz również:

Kolejnym krokiem może być udostępnienie plików innym osobom za pomocą autoryzowanego dostępu mailowego (użytkownicy konta Microsoft) lub za pomocą linku, dzięki któremu jego posiadacze będą mogli dokonać zmian. Masz możliwość przenosić, edytować, tworzyć nowe foldery i dokumenty.

Jeśli klikniesz prawym przyciskiem myszy w dowolne miejsce, po wyborze opcji Nowe, rozwinie się lista aplikacji współpracującej z dyskiem, do których należą m.in. wersje online Worda, Excela, Power Pointa. OneDrive porozumie się również z innymi, PC-towymi aplikacjami Microsoftu, dzięki czemu dokumenty edytora Office 365 zapiszesz w chmurze jednym kliknięciem.

OneDrive – działaj z poziomu komputera
OneDrive to również dysk, który warto zainstalować na swoim komputerze. Dzięki temu proces dodawania i usuwania danych będzie jeszcze szybszy, a właściciel uzyska opcję otworzenia wszystkich plików zapisanych w chmurze bezpośrednio w Eksploratorze plików lub Mac Finderze. Dodatkowo, przenoszenie dużych folderów, filmów czy też dokumentów będzie po prostu łatwiejsze. Komputery, na których zainstalowano Windows 10 otrzymują OneDrive w pakiecie pre-instalowanych programów. Aplikację, na inne wersje systemu Windows lub system Mac, znajdziesz na stronie Microsoftu. Należy ją zainstalować i przystąpić do logowania.

Czas wejść w Eksploatator plików lub w Mac Finder, gdzie znajduje się dysk OneDrive. Komputer początkowo potraktuje go jak każdy inny folder. Pamiętaj by uruchomić aplikację i przypisać do niej swoje konto Microsoft. Inaczej nie dojdzie do synchronizacji, a dysk będzie tylko pełnić funkcję folderu lokalnego. Ustawienia OneDrive znajdziesz na pasku zadań (ikona chmury). Dysk oferuje możliwość automatycznego tworzenia backupów zdjęć i filmów z telefonu lub innego urządzenia, a także wykonania kopii zapasowej najważniejszych dokumentów i obrazów.
OneDrive – urządzenia przenośne
OneDrive jest dostępny również na smartfony i tablety z systemem IOS, Android lub Windows Phone. Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste. Wystarczy, że ściągniesz ją z App Store, Google Play lub Microsoft Store (jednak w przypadku Windows Phone sprawdź czy aplikacja nie jest już zainstalowana) i zalogujesz się do niej. Prócz poznanych już funkcji, możesz przykładowo udostępnić aplikacji swój aparat i bezpośrednio przesyłać zdjęcia do chmury.

Na koniec podpowiadamy - jeśli 5 GB przestrzeni okaże się za mało, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wykupienie planu Office 365. W pakiecie z innymi aplikacjami, oferuje on 1 TB przestrzeni dyskowej w cenie 29,99 miesięcznie. Miejsce można również poszerzyć o 100 GB w cenie 7,99 na miesiąc.