OnePlus 2 sprzedawany ze złośliwym dodatkiem

Smartfony OnePlus 2 kupowane od sprzedawców, którzy nie są oficjalnymi dystrybutorami, mogą zawierać złośliwe oprogramowanie zagnieżdżone wewnątrz popularnych, preinstalowanych aplikacji.

Kilka osób, które kupiło smartfon OnePlus 2 w KSP, największym sklepie z elektroniką w Izraelu, otrzymało zaskakujący dodatek. Antywirus AVG wykrył bowiem na ich nowym gadżecie cztery zagrożenia. Dwa z nich udało mu się usunąć, natomiast z pozostałymi sobie nie poradził. Były to zawierające złośliwy kod preinstalowane aplikacje "Browser” i “Fun Weather.

Co na to firma OnePlus?

Firma OnePlus poproszona o komentarz w tej sprawie stwierdziła, że żadna z wspomnianych aplikacji nie jest dołączana do "urządzenia z OxygenOS kupowanego bezpośrednio od współpracujących z nią oficjalnych dystrybutorów". W Izraelu takim oficjalnym dystrybutorem jest C-DATA, a nie wspomniany sklep KSP. Dodatkowo dowiadujemy się, że KSP kupił zawierające malware OnePlus 2 w sklepie MOBILE BD. Ten ostatni zawiadomiony o sprawie przeprowadził u siebie kontrolę znajdując kolejne "złośliwe" egzemplarze.

OnePlus i C-DATA w wydanym oświadczeniu odradzają zakup OnePlus 2 z nieoficjalnych źródeł. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę, że nie mamy tutaj do czynienia z pojedynczym przykładem malware instalowanego na nowym smartfonie, lecz szerszym zjawiskiem. Ostatni raport przygotowany przez firmę G Data wymienia ponad 20 modeli chińskich producentów, które sprzedawane były ze złośliwym kodem.

Czytaj: Uwaga – nowe smartfony mogą zawierać malware