Onfolio: Kolekcjonuj! Zarządzaj! Udostępniaj!

Przygotowujesz ważny raport dla szefa? Planujesz podróż po Europie? Pasjonujesz się kajakarstwem? W tych i wielu innych sprawach z pomocą przyjść może Onfolio – niepozorna aplikacja, której zadaniem jest sprawne kolekcjonowanie, zarządzanie oraz udostępnianie wszelkiego rodzaju informacji, zarówno znalezionych w Internecie, jak i w lokalnych zasobach. Co jeszcze potrafi Onfolio? Przekonajcie się sami...

Każdy, kto choć trochę ma do czynienia z Internetem zdaje sobie sprawę z faktu, że nie zawsze jest łatwo zebrać w całość znalezione w nim informacje. Rozproszone po wielu witrynach i dostępne w różnych formatach dokumenty, powodują niemałe zamieszanie wśród mniej zorganizowanych poszukiwaczy. Do najłatwiejszych nie należy również zarządzanie zgromadzonymi zasobami, a co dopiero ich udostępnianie, publikowanie, czy sporządzanie z nich przejrzystych raportów. Jedyną deską ratunku pozostaje w takiej sytuacji umiejętne korzystanie z folderu ulubionych odnośników przeglądarki internetowej oraz mozolne katalogowanie plików na dysku. Czy to aby na pewno jedyne wyjście? Otóż nie, a najlepszym przykładem na to jest debiutujący na rynku program firmy Onfolio o tej samej nazwie.

W połączeniu z przeglądarką internetową, ta niezwykła aplikacja potrafi w jednym miejscu zebrać odnośniki do stron internetowych, kompletne witryny, obrazki, dokumenty pakietu biurowego, dokumenty w formacie PDF, wszelkiego typu notatki oraz pliki. Co więcej, w każdej chwili jesteśmy w stanie zlokalizować konkretne informacje znajdujące się w naszych materiałach, dowolnie je posegregować i na ich podstawie wygenerować przejrzysty raport. Dopełnieniem szerokiego wachlarza funkcji Onfolio, jest możliwość przesłania takiego raportu pocztą elektroniczną lub jego publikacja na stronie internetowej. Jak widać program oferuje pakiet opcji niedostępnych do tej pory z poziomu jednego, wygodnego interfejsu. Przekonajmy się co potrafi w praktyce.

To ja, Onfolio!

Onfolio zaszyte w przeglądarce internetowej Internet Explorer.

Onfolio zaszyte w przeglądarce internetowej Internet Explorer.

Po zainstalowaniu, Onfolio automatycznie integruje się z przeglądarką Internet Explorer. Przybiera postać paska narzędzi, składającego się z dwóch przycisków: pierwszy z nich służy do otwarcia oddzielnego panelu - Onfolio Explorera (to właśnie przy jego pomocy możliwe jest kolekcjonowanie, zarządzanie oraz udostępnianie informacji), zadaniem drugiego przycisku jest natomiast przechwytywanie zasobów znalezionych w Internecie (o samym przechwytywaniu bardziej szczegółowo za chwilę). Przyjrzyjmy się bliżej sercu programu – panelowi Onfolio Explorer. Umieszczony po lewej stronie okna przeglądarki, pozwala na gromadzenie informacji w bardzo podobny sposób, w jaki robi to popularny folder „Ulubione”. Materiały umieszczane są w katalogach w ramach nadrzędnych działów zwanych potocznie kolekcjami (Collection). Podgląd zawartości konkretnego katalogu uzyskujemy w oknie poniżej. Pod przyciskiem My Order kryją się przeróżne opcje sortowania listy plików. Na samej górze panelu Onfolio Explorera znajdują się 3, rozwijane przyciski sterujące jego pracą:

File (klawisz skrótu: ALT + F)

Znajdziemy tu przede wszystkim polecenia dotyczące tworzenia nowych, otwierania i zamykania już istniejących kolekcji, nowych katalogów, importowania odnośników z katalogu „Ulubione”, czy też innej kolekcji oraz eksportowania zgromadzonych informacji do pliku lub innej kolekcji. Dodatkowo w tym miejscu mamy możliwość dodawania własnych notatek (New Note).

Edit (klawisz skrótu: ALT + E)

Umieszczono tu wszystko, co związane jest z edycją zawartości poszczególnych katalogów – kopiowanie, wycinanie, przenoszenie, zmiana nazwy, dodawanie komentarzy. Z poziomu tego przycisku dostępne są również podstawowe ustawienia programu (Preferences).

Publish (klawisz skrótu: ALT + P)

W sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy przesłać komuś zgromadzone informacje, z pomocą przychodzi właśnie ten przycisk. Oferuje on wysyłanie pocztą elektroniczną jedynie odnośników, konkretnego pliku, uprzednio przygotowanego raportu (za jego przygotowanie odpowiada moduł Onfolio Publisher), bądź też całej zgromadzonej kolekcji (wymiana informacji pomiędzy użytkownikami Onfolio).

Zbieramy informacje

Okno dialogowe przechytywania dokumentów z Sieci.

Okno dialogowe przechytywania dokumentów z Sieci.

Przejdźmy teraz do sprawdzenia możliwości Onfolio. Przypuśćmy, iż interesuje nas fotografia cyfrowa i naszym zadaniem jest zgromadzić na jej temat możliwie jak najwięcej informacji. Chcemy mieć w swoich zasobach zarówno odnośniki do stron internetowych, jak też i zdjęcia, dokumentację techniczną konkretnych modeli aparatów, sterowniki oraz wrażenia z użytkowania poszczególnych urządzeń. Nasze poszukiwania rozpoczynamy od przejrzenia kilku tematycznych witryn w Internecie. Po znalezieniu interesujących nas informacji wystarczy skorzystać z opcji Capture (przycisk na pasku narzędzi, klawisz F9, lub kliknięcie prawym klawiszem myszki). Spowoduje ona otwarcie okna dialogowego Capture Item. Tak jak w przypadku katalogu „Ulubione” wybieramy miejsce do zapisu, nazwę, w razie potrzeby dodając stosowny komentarz. A teraz niespodzianka – możemy zapisać dane informacje jako odnośnik (Link) lub jako lokalną kopię całej strony (Local copy of Web page). Ta druga opcja oznacza, iż witryna zostanie w całości zapisana na twardym dysku, aby było możliwe jej odczytanie nawet bez podłączenia do Internetu). Pożyteczne, prawda? W ten sposób możemy przechwycić całą stronę, jej dowolny fragment po zaznaczeniu, albo obrazek. A co z innymi dokumentami? Dokument edytora Word? Proszę bardzo! Wystarczy przeciągnąć go z pulpitu na okno Explorera (zostanie on skopiowany do odpowiedniego katalogu). Tak samo sytuacja przedstawia się w przypadku wszystkich innych plików zgromadzonych na dysku użytkownika. Dodatkowo możemy skorzystać z opcji importu odnośników do stron z katalogu „Ulubionych”.

Porządkujemy

W zapanowaniu nad rosnącym stosem informacji pomogą nam rozbudowane opcje sortowania zawartości każdego katalogu. Możemy uporządkować zasoby według nazwy, typu dokumentu, daty dodania oraz rodzaju znacznika (Flag). Ostatnia propozycja pozwala na nadanie każdej informacji innej kategorii (przykładowo: do przeczytania, bardzo ważne, itd.). Do wyboru jest 6 kolorów takich znaczników. Kolejną interesującą właściwość stanowi moduł wyszukiwarki ukryty pod zakładką Search, który pozwala na przeszukiwanie zawartości konkretnego katalogu. Możemy tam wpisać na przykład nazwę firmy produkującej aparaty cyfrowe, a program znajdzie wszystkie dokumenty, w tytułach których znajduje się taka nazwa.

Publikujemy

Przychodzi w końcu pora na objawienie światu owoców naszej ciężkiej pracy. Onfolio oferuje wiele sposobów na dystrybucję zgromadzonych przez nas informacji. Jednym z najpowszechniejszych jest przesłanie ich przy pomocy e-maila. Do wyboru mamy w tym zakresie 4 opcje:

- Send To Mail Recipient: polecenie to spowoduje wygenerowanie wiadomości zawierającej odnośniki. Zalecane w przypadku wysyłania jedynie odnośników;

- As Attachment: wybrane elementy zostaną dołączone do wiadomości;

- As Report: uruchomi moduł Onfolio Publisher, który wygeneruje kompletny raport;

- As Collection: użyteczne w przypadku wysyłania kolekcji do innych użytkowników Onfolio.

Kolejnym sposobem jest przeniesienie zebranych materiałów do dokumentu innego programu (przykładowo, przeciągnięcie na okno dokumentu edytora Word). Stanie się to możliwe po uruchomieniu Onfolio, jako niezwiązanego z przeglądarką modułu (na pasku systemowym klikamy prawym klawiszem ikonę programu i wybieramy polecenie Open Onfolio Deskbar. Onfolio Deskbar jest alternatywną metodą działania programu.

Moduł Onfolio Publisher w akcji.

Moduł Onfolio Publisher w akcji.

Ostatnia i najbardziej zaawansowana możliwość udostępnienia zebranych informacji, to moduł Onfolio Publisher. Tworzone przy jego pomocy raporty zapisywane są w jednym pliku w formacie MHT, który jest powszechnie obsługiwany przez Internet Explorera. Umieszczanie katalogów i odnośników w oknie Publishera wymaga jedynie operacji przeciągnięcia. Stylistykę raportu możemy modyfikować przy pomocy 6 dostępnych schematów. Mamy także wpływ na końcowy rozmiar pliku z raportem (Tools, a następnie Manage Report Size). Poza zapisem w formacie MHT, Publisher oferuje również opublikowanie raportu na stronie internetowej (Publish To Web). Pojawia się wtedy odpowiednie okno dialogowe, gdzie musimy wpisać wszystkie dane dotyczące serwera oraz zdalnego katalogu, w którym ma zostać umieszczony raport.

Ogrom możliwości

Podsumowując, Onfolio wydaje się być niezwykle interesującym i rozbudowanym środowiskiem skutecznego agregowania i zarządzania informacją. W początkowej fazie, użytkownik może czuć się odrobinę oszołomiony zakresem możliwości oferowanych przez aplikację, jednak stosunkowo szybko się do niego przyzwyczaja. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Onfolio, również ze względu na jego innowacyjność.

Program oferowany jest w dwóch wersjach: Standard Edition (bez modułu tworzenia raportów oraz publikacji w Sieci), która kosztuje 29,95 USD oraz Professional Edition, za którą trzeba zapłacić 79,95 USD.

A oto minimalne wymagania systemowe do uruchomienia Onfolio:

- komputer z procesorem Pentium III i wyżej

- 128 MB pamięci RAM (zalecane 256 MB)

- system operacyjny Windows 2000, XP oraz 2003

- przeglądarka Internet Explorer 5.5 i wyżej

- 25 MB wolnej przestrzeni dyskowej

Program został napisany w oparciu o platformę Microsoft .NET, dlatego też podczas jego instalacji może się pojawić konieczność pobrania odpowiedniego komponentu (Microsoft .NET Framework 1.1). Moduł instalacyjny dokona jego pobrania z Internetu oraz instalacji, po czym będzie kontynuował instalowanie Onfolio. Jak podkreślają autorzy aplikacji, poza natywną obsługą Internet Explorera, Onfolio potrafi pracować również z Mozillą oraz Operą.

Już dziś zachęcamy do pobrania 30-dniowej wersji Trial aplikacji Onfolio Professional Edition:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3126/Onfolio.1.0.build.3429.html

Więcej informacji: http://www.onfolio.com