Onkyo CS-V815

Starannie wykonany, miniaturowy Zestaw combo odtwarzający m.in. płyty SACD, DVD-Audio i DVD-Video.

Starannie wykonany, miniaturowy Zestaw combo odtwarzający m.in. płyty SACD, DVD-Audio i DVD-Video.

Ciekawy wygląd i staranne wykonanie, ale przeciętne wyposażenie w gniazda.  Brak obsługi plików DivX.

Ciekawy wygląd i staranne wykonanie, ale przeciętne wyposażenie w gniazda. Brak obsługi plików DivX.

Do redakcyjnych testów trafiło niewielkie combo 2.0 Onkyo CS-V815, które składa się z jednostki centralnej zawierającej amplituner i odtwarzacz DVD oraz dwóch niedużych kolumn. Ten niewielki zestaw audio-wideo został bardzo solidnie wykonany z wysokiej jakości materiałów. Na aluminiowej przedniej ściance jednostki centralnej, nad szufladą napędu, umieszczono czytelny wyświetlacz. Znalazło się tu także duże pokrętło regulacji głośności oraz kilka niewielkich klawiszy i joystick do sterowania podstawowymi funkcjami urządzenia.

Duży, z logicznie rozplanowanymi przyciskami. Bardzo dobry zasięg.

Duży, z logicznie rozplanowanymi przyciskami. Bardzo dobry zasięg.

Mikrowieżę Onkyo wyposażono w dobrej jakości układy wideo (12-bit./108 MHz) i solidne przetworniki audio. CS-V815 ma wprawdzie tylko dwie końcówki mocy (po 18 W), ale na tylnej jego ściance zamontowano wyjście na aktywny subwoofer oraz wejścia pre-out dla kanału centralnego i dwóch tylnych. Dzięki temu po podłączeniu 3-kanałowej końcówki mocy można stworzyć 6-kanałowy zestaw kina domowego. Urządzenie Onkyo może dekodować wielokanałowe ścieżki audio, bo ma wbudowane wszystkie najpopularniejsze dekodery, takie jak DD 5.1, DTS czy DPL II. Ma także tryb Virtual Surround, który jednak naszym zdaniem działa mało efektywnie i nie zapewnia istotnej poprawy przestrzenności dźwięku. Miniwieża sprawnie odtwarza filmy z płyt DVD-Video i DVD-R/-RW, oferując dobrej jakości obraz, ale niestety nie obsługuje DivX-ów. Lepiej jest z obsługą audio - urządzenie odtwarza nie tylko muzykę z płyt CD-Audio, plików MP3 czy WMA, ale również z krążków SACD i DVD-Audio.

Zastrzeżenia budzi wyposażenie w gniazda - z wyjść wideo są tylko Euroscart, kompozytowe i S-Video. W dzisiejszych czasach to trochę za mało, zwłaszcza że w tańszych modelach konkurencji są wyjścia HDMI czy komponentowe. Ponadto nie ma np. żadnego wejścia cyfrowego audio ani wejścia USB. Znajdujące się w zestawie dwudrożne kolumny bass-reflex, z ujściem powietrza w formie prostokątnej szczeliny umieszczonej na froncie ich obudowy, grają poprawnie.

Werdykt

Werdykt

Generowany przez nie dźwięk ma niezłą podstawę basową, dobrze zaakcentowane tony średnie i wyraziste soprany. Dynamika kolumn jest jednak na przeciętnym poziomie, dlatego zestaw ten sprawdzi się tylko w małych pomieszczeniach. Tworzona przez kolumny scena dźwiękowa jest mało obszerna, a oferowane brzmienie nie jest na tyle dobre, aby można było usłyszeć wyższość nagrań SACD/DVD-Audio nad klasycznymi krążkami CD-Audio.

Informacje

Typ combo 2.0

Cena 1999 zł

Dystrybutor E.I.C.

Funkcje odtwarzanie DVD--Audio, SACD, MP3, WMA, JPEG, przyciemnianie wyświetlacza, timer, emulacja dźwięku 3D, radio z RDS, wzmocnienie basu

Złącza Euroscart (z RGB), S-Video, kompozytowe,wejście audio minijack, 2 wejścia i wyjście liniowe audio, 3-kanałowe wejście pre-out, wyjście na aktywny subwoofer

Główni rywale

Denon S-101 4995 zł (10/2006)

Solidnie wykonane combo 2.1, oferujące doskonałe brzmienie i wysoką jakość obrazu z nasyconymi, naturalnymi barwami.

Yamaha Pianocraft MCR-E810 2100 zł

Miniwieża z odtwarzaczem DVD/DivX, oferowana bez subwoofera, lecz z dobrej klasy kolumnami zasilanymi wzmacniaczami 2 x 60 W.