Onkyo TX SR601

Spośród nowych amplitunerów Onkyo wybraliśmy do testów model w średniej klasie cenowej.

Spośród nowych amplitunerów Onkyo wybraliśmy do testów model w średniej klasie cenowej.

Onkyo TX SR601

Ampituner Onkyo TX SR601, w stosunku do tańszego TX SR501, jest bogatszy o kilka istotnych funkcji. Zdecydowanie bardziej rozbudowana jest sekcja konfiguracji systemu. Po pierwsze, możemy dokonywać wszelkich ustawień, korzystając z wygodnego menu ekranowego. Wśród dostępnych opcji znalazły się naprawdę unikalne funkcje. Jedną z nich jest normalizacja dialogów. Jej działanie polega na analizowaniu przez amplituner poziomu wysterowania poszczególnych kanałów nagrania. W przypadku wykrycia zbyt wysokiego poziomu głośności kanału dialogowego jest wyświetlana informacja o jaką wartość (w dB) należy zmniejszyć jego wysterowanie, aby sygnał był poprawny.

Onkyo TX SR601

Pilot - doskonały pilot znany także z innych modeli Onkyo należących do klasy średniej i wyższej. Klawisze świecą w ciemnoćci.

TX SR601 jest wyposażony w pełną gamę najpopularniejszych dekoderów. Ten model jest amplitunerem 7-kanałowym z cyfrowymi układami DD EX, DTS 6.1 (dyskretny i matrycowy) i DPL II. Z nowości znajdziemy tu dekoder DTS 96/24 przystosowany do odtwarzania płyt DVD ze ścieżką audio zapisaną w tym formacie. Jakość wykonania obudowy Onkyo, w kolorze srebrnym lub czarnym, jest doskonała. Pomimo dość znacznych rozmiarów, urządzenie ma lekką i nowoczesną formę. Ścianki wykonano z solidnych płatów metalu, pokrętła są masywne i dają gwarancję długotrwałej bezawaryjnej pracy. Na tylnej ściance amplitunera znajdziemy tak przydatne (w rozbudowanych konfiguracjach kinowych) 12-voltowe gniazdo zasilania, które możemy wykorzystać np. do uruchamiania elektrycznie rozwijanego ekranu projektora. Dodatkową zaletą TX SR601 jest możliwość korzystania z tzw. drugiej strefy audio, czyli jednoczesnego nagłaśniania dwóch pomieszczeń. Można tego dokonać na dwa sposoby - podłączając kolumny drugiego pomieszczenia do gniazd głośnikowych Zone2 (wtedy podczas słuchania np. muzyki w drugim pomieszczeniu nie będzie można jednocześnie słuchać nagrań w głównym pokoju w trybie surround) lub też podłączając dodatkowy wzmacniacz stereo do gniazd Zone 2 line out (wtedy jednoczesne oglądanie filmów z dźwiękiem przestrzennym i słuchanie muzyki w drugim pokoju jest możliwe). Brzmienie nie sprawia niemiłych niespodzianek. Solidne zasilanie przekłada się na utrzymanie basu w ryzach. Dźwięk ma duży rozmach i gwarantuje pełnię doznań kinowych. Dysponuje także bardzo dobrym zrównoważeniem poszczególnych podzakresów. Ten amplituner jest z pewnością jednym z najlepszych, jakie testowaliśmy w tej kategorii cenowej.

Informacje

Typ amplituner

Cena 2799 zł

Dystrybutor EIChttp://www.eic.pl

Wymiary 43,5 x 17,5 x 43,1 cm

Waga 12,9 kg

Funkcje DPL II, DD EX, DTS ES, DTS NEO:6, DTS 96/24, 24-bitowy procesor DSP z kilkunastoma programami, kompresja dynamiki, tuner radiowy z RDS i pamięcią 30 stacji, Cinema-Filter, timer, przyciemnianie wyświetlacza, druga strefa, regulacja częstotliwości przekierowywania

Złącza wejście 5.1, 3 wejścia cyfrowe (2 optyczne i 1 koncentryczne), wyjście cyfrowe optyczne, 4 wejścia i 3 wyjścia S-Video, 5 wejść i 3 wyjścia liniowe audio, 2 wejścia i wyjście komponentowe wideo, wyjście liniowe drugiej strefy, wejście podczerwieni, wyjście 12 V, dwa gniazda zasilania