Onkyo TX-SR803E

Nieźle wyposażony amplituner 7.1 stworzony z myślą o użytkownikach chcących nagłośnić spore pomieszczenie.

Nieźle wyposażony amplituner 7.1 stworzony z myślą o użytkownikach chcących nagłośnić spore pomieszczenie.

Onkyo TX-SR803E

Onkyo TX-SR803E

Gdy w KD 2/2006 publikowaliśmy testy amplitunerów przeznaczonych dla użytkowników szukających dobrze wyposażonego sprzętu oferującego potężne brzmienie, nie było wśród nich Onkyo TX-SR803E. A to dlatego, że model ten nie był jeszcze w Polsce dostępny. Teraz możemy to uzupełnić. Nowe urządzenie Onkyo ma 7 końcówek o mocy 140 W na każdy kanał (przy 6 omach), co pozwala nagłośnić nawet pomieszczenia o powierzchni 40-50 m<sup>2</sup>. Amplituner dysponuje pełną gamą dekoderów dźwięku przestrzennego z najnowszym DPL IIx włącznie. Posiada także logo THX Select2, ponieważ zainstalowano w nim układ THX Surround EX, pozwalający na uruchamianie trybów zgodnych z założeniami inżynierów dźwięku z laboratoriów Lucasfilm. Solidnie wyglądający TX-SR803E został wyposażony w 3-cyfrowe złącza HDMI standardu 1.1 (można nimi przesyłać zarówno obraz, jak i wielokanałowy sygnał audio), ale nie ma skalera rozdzielczości obrazu - tak więc nie można go wykorzystać do poprawienia detaliczności obrazów wyświetlanych np. ze standardowego odtwarzacza DVD.

Bardzo dobra konstrukcja. Pozwala sterować także innymi urządzeniami.

Bardzo dobra konstrukcja. Pozwala sterować także innymi urządzeniami.

Możliwa jest za to konwersja i poprawienie jakości sygnału doprowadzonego złączem kompozyt lub S-Video na wyjściu komponentowym. Aby w procesie tym nie dochodziło do rozsynchronizowania obrazu z dźwiękiem, w modelu Onkyo zastosowano dobrze działający układ Time Base Corrector. Amplituner posiada również automatyczny system kalibracji kolumn, który niestety podczas testów nie pracował poprawnie. Część kolumn nie była w ogóle wykrywana i w efekcie musieliśmy przejść do manualnej konfiguracji. TX-SR803E oferuje specyficzne brzmienie, potężne i dojrzałe, ale miękkie. Ma ono doskonałą równowagę tonalną - z silną podstawą basową i czystymi górnymi zakresami. W nagraniach wielokanałowych urządzenie kreuje obszerną i uporządkowaną scenę dźwiękową.

Dlaczego

Dobre brzmienie i jakość wykonania. Brakuje skalera wideo.

Potencjalni rywale

Denon AVR-3806 4995 zł

Potężna moc, nowoczesne procesory audio i wideo (ale bez skalera rozdzielczości), wygodny system autokalibracji.

Pioneer VSX-AX4AVi 5800 zł

Dobre wyposażenie, wysoka jakość wykonania i efektowne, czyste brzmienie. Brak skalera wideo.

Informacje

Typ amplituner 7.1

Cena 5599 zł

Dystrybutor EIChttp://www.eic.pl

Wymiary 43,5 x 17,5 x 43 cm

Waga: 13,5 kg

Funkcje DPL IIx, DD EX, DTS ES, DTS NEO:6, DTS 24/96, 32-bitowy procesor DSP z kilkunastoma programami, kompresja dynamiki, tuner radiowy z RDS, Cinema-Filter, timer, przyciemnianie wyświetlacza, multiroom, automatyczna kalibracja, konwersja sygnału wideo kompozyt/S-Video do komponentowego, tryby THX Select2.

Złącza wejście audio 7.1, 7 wejść cyfrowych audio (5 optycznych i 2 koncentryczne), 7 wejść i 3 wyjścia liniowe audio, 5 wejść i 3 wyjścia S-Video i kompozyt, 3 wejścia i wyjście komponentowe, 2 wejścia i 1 wyjście HDMI (1.1), 8-kanałowe wejście pre-out do podłączenia dodatkowych końcówek mocy, RS232, wyjście liniowe drugiej strefy, wejście i wyjście czujnika podczerwieni, 12V trigger.