Opakowanie do peceta

Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich podzespołów komputera, kupno obudowy pozostawiamy na sam koniec, kierując się przeważnie jej wielkością i wyglądem.


Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich podzespołów komputera, kupno obudowy pozostawiamy na sam koniec, kierując się przeważnie jej wielkością i wyglądem.

Niestety, często wybrana obudowa nie spełnia naszych oczekiwań i wręcz utrudnia montaż nowszych elementów komputera. Jak zatem wybrać odpowiednią obudowę komputera?

Przede wszystkim musimy wybrać właściwą wielkość, adekwatną do rozmiarów płyty głównej oraz liczby montowanych urządzeń. Najbardziej praktyczne są obudowy MidiTower, niezbyt duże, a zapewniające jednocześnie odpowiednią przestrzeń do montażu płyty głównej, a także odpowiednią liczbę kieszeni 5,25-calowych do montażu napędów optycznych oraz innych, dodatkowych urządzeń niezbędnych do pracy naszego komputera. Oczywiście jest kilka rodzajów takich obudów, dlatego warto zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, takie jak konstrukcja obudowy, liczba miejsc na dodatkowe wentylatory, dodatki poprawiające jej funkcjonalność.

Konstrukcja obudowy

O wiele praktyczniejsze i wygodniejsze są obudowy trzyczęściowe, które - w przeciwieństwie do jednoczęściowych - pozwalają zajrzeć do wnętrza komputera po zdemontowaniu tylko jednej ścianki bocznej.

Szczególnie wygodne są takie, które umożliwiają to po otwarciu jedynie specjalnego zatrzasku lub odkręceniu jednej śrubki (przykręcana jest w nich jedynie górna osłona obudowy, ścianki boczne są natomiast wyciągane za specjalne uchwyty).

Kieszenie 5,25-calowe

Opakowanie do peceta

Obudowy

Z doświadczeń wielu użytkowników wynika, że obudowa powinna mieć przynajmniej trzy kieszenie tego typu. Pozwoli to na dalszą rozbudowę komputera o dodatkowe napędy optyczne, panele oraz inne urządzenia.

Chcąc zapewnić prosty montaż oraz demontaż dysków optycznych, zwróćmy uwagę na to, czy obudowa ma system mocowania tych urządzeń za pomocą specjalnych szyn, po których napęd jest wsuwany do specjalnych kieszeni obudowy. Dzięki temu wyciąga się go znacznie wygodniej i szybciej niż napęd standardowo przykręcony do obudowy.

Miejsce na dodatkowe wentylatory

Wewnątrz standardowej obudowy powinno być możliwe zamontowanie dwóch dodatkowych wentylatorów (przeważnie o rozmiarach 80x80 mm), poprawiających cyrkulację powietrza. Jeden z wentylatorów montuje się z tyłu, drugi z przodu obudowy komputera, żeby zapewnić przepływ chłodnego powietrza przez komputer. Wentylator przedni zasysa powietrze do środka obudowy, tylny natomiast wyprowadza rozgrzane powietrze na zewnątrz.

Droższe obudowy pozwalają na montowanie większej liczby dodatkowych wentylatorów, bo mają na przykład po dwa gniazda w przedniej i tylnej ściance obudowy.

Ważne dodatki

Opakowanie do peceta

Wentylatory do obudów

Dla osób, które cenią komfort, producenci wymyślili kilka użytecznych drobiazgów, które znacznie podnoszą wygodę użytkowania komputera, niestety rzadko znajdują zastosowanie w tanich obudowach, m.in. specjalne rusztowania, do których montowane są twarde dyski. Pozwalają one na przykład na montaż dysków na zewnątrz obudowy oraz przykręcenie całej konstrukcji przeważnie za pomocą jednej śrubki lub specjalnej dźwigni. Kolejnymi udogodnieniami są wszelkiego rodzaju zatrzaskowe systemy mocowania wentylatorów, kart rozszerzeń (dźwiękowych, graficznych) itp.

Standardem staje się obecnie wyprowadzenie portów USB, FireWire oraz wyjść audio na przedni panel obudowy, co dodatnio wpływa na komfort korzystania z tych złączy.

Uwaga

Decydując się na zakup nowej obudowy, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy dołączone zostały do niej śrubki do montażu napędów, płyty głównej, kołki dystansujące, nóżki obudowy i kabel zasilający (jeśli obudowa sprzedawana jest wraz z zasilaczem).