Opcje oszczędniej udzielane

Menedżerowie wykonawczy największych amerykańskich spółek otrzymują coraz mniej opcji na akcje, rośnie za to wartość tych bonusów.

Według statystyk prowadzonych przez Watson Wyatt, jak dotąd w 2005 roku liczba przypadków wynagrodzenia menedżerów opcjami na akcje spadła o 16% w porównaniu z analogicznym okresem 2004 roku. Przypomnijmy, że trend ten utrzymuje się od dwóch lat: w 2004 roku spadek wynosił 7% w porównaniu z poprzednim rokiem. Wartość tych opcji wzrosła natomiast o 7% (rok wcześniej tylko o1%).

W poprzednich latach (2002 i 2003) spadała zarówno liczba grantów jak i ich wartość. "Czasy świetności opcji na akcje z pewnością mamy już za sobą. Wraz z presją inwestorów instytucjonalnych na oszczędniejsze szafowaniem tym narzędziem i pod wpływem przepisów księgowych, CEO będą otrzymywać mniej opcji na akcje. Zamiast tego firmy będą skłaniać się do długoterminowych mechanizmów, jak zachęty oparte na wydajności czy ograniczone opcje na akcje, tak aby wyzwolić więcej motywacji u menedżerów" - komentuje Ira Kay, szef działu wynagrodzeń kadry menedżerskiej w Watson Wyatt.


Zobacz również