Opcjonalna aktualizacja Windows 10 już dostępna - co nowego?

Firma Microsoft postanowiła udostępnić aktualizację KB5003214 Windows 10, która wprowadza jedną z nowych funkcji z systemu w wersji 21H1. Jak ją zainstalować?

Dla użytkowników systemu Windows 10 została wypuszczona opcjonalna poprawka KB5003214 udostępniająca funkcję z długo oczekiwanej wersji 21H1. Warto zwrócić uwagę, że numery kompilacji są różne dla każdej wersji systemu Windows 10, jednak wprowadzane zmiany są dokładnie takie same. Przy okazji firma Microsoft postanowiła ulepszyć wydajność i rozwiązać kilka problemów.

Windows 10 aktualizacja

Pierwszą, najbardziej rzucającą w oczy zmianą jest wprowadzenie nowej funkcji "Wiadomości i zainteresowania". Niewielka zakładka ma pojawić się na pasku zadań, a po jej rozwinięciu użytkownik dostaje dostęp do najnowszych informacji oraz prognozę pogody. Niestety, nie każdy zobaczy nową funkcję na swoim pasku po aktualizacji! Według informacji podanej przez przedstawicieli firmy, na razie "Wiadomości i zainteresowania" dostaną wybrani użytkownicy, dopiero z czasem zostanie na wprowadzona dla wszystkich. Ponadto firma Microsoft rozwiązała kilka problemów zgłaszanych przez użytkowników dotyczących aplikacji "Twój telefon" oraz błędy uniemożliwiające działanie urządzeń dotykowych. Poza tym podczas korzystania z urządzeń z systemem Windows nie uświadczymy już pojawiających się plików na pulpicie, pomimo ich usuwania oraz problemów z odtwarzaniem wideo i piszczącym dźwiękiem.

Windows 10 aktualizacja

Z nowości pojawia się także tryb ciemny oraz jasny, który można ustawić przechodząc przez: Start > Ustawienia > Personalizacja > Kolory. Poza tym pojawiła się w końcu długo oczekiwana funkcja zapisywania wycinka obrazu widocznego na ekranie. Wystarczy przytrzymać jednocześnie Windows, Shift oraz S, a następnie przeciągnąć kursor nad obszarem, który się chce przechwycić. Wycięty obraz zostanie zapisany w Schowku.

Na urządzeniach zgodnych z najnowszą, opcjonalną aktualizacją KB5003214 pojawi się następujący napis:

2021-05 Podgląd aktualizacji zbiorczej dla systemu Windows 10 w wersji 21H1 (lub 20H2) dla systemów opartych na procesorach x64 (KB5003214)

Jak zainstalować aktualizację?

  1. W wyszukiwarce systemu wpisz "Ustawienia"
  2. Wybierz "Aktualizacja i zabezpieczenia"
  3. Wybierz zakładkę "Windows Update"
  4. Kliknij "Sprawdź aktualizację"
  5. Wyświetl opcjonalne aktualizacje
  6. Wybierz poprawkę, którą chcesz zastosować
  7. Kliknij "Pobierz i zainstaluj"
  8. Zresetuj komputer

Opcjonalnie można skorzystać z bezpośredniego łącza pobierania: 64- bit i 32-bit (x86). Zaznaczamy, że aktualizacja nie jest automatycznie instalowana, można się wstrzymać z jej pobieraniem, aż do zaplanowanej aktualizacji w przyszłym tygodniu. Ponadto, pełną listę poprawek i aktualizacji dla systemu Windows 10 w wersji 20H2 zobaczycie tutaj.