Open Live Writer, czyli nowe wcielenie lubianego Live Writera od Microsoftu

Microsoft udostępnił społeczności jeden z porzuconych przez siebie programów. Live Writer był lubianym przez społeczność edytorem do pisania blogów, który trafił teraz do sieci jako Open Live Writer.

Microsoft stworzył aplikację dla blogerów, która nie zdobyła uznania wsród ogromnej rzeszy ludzi. Live Writer nie okazał się oszałamiającym sukcesem, ale aplikacja zebrała małe grono ogromnych fanów. Firma z Redmond zrezygnowała z rozwoju tego programu, co zasmuciło oddanych użytkowników.

Widząc zainteresowanie małej grupy osób piszących blogi Microsoft nie zdecydował się na dalsze prace nad swoim edytorem, ale postanowił udostępnić go społeczności. Dzięki przemianowaniu zamkniętego w 2012 roku Live Writer ma na aplikację Open Live Writer oprogramowanie ma szansę na drugie życie.

Zobacz również:

  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [27.03.2023]

Open Live Writer jest dostępny do pobrania w wersji 0.5. Jego dalszym rozwojem będzie się zajmowała fundacja .NET - organizacja Open Source założona w 2014 roku przez Microsoft. O edytor będą dbać wolontariusze zainteresowanie projektem, w tym pracownicy Microsoftu.

Open Live Writer, czyli nowe wcielenie lubianego Live Writera od Microsoftu

Open Live Writer zastępuje zamkniętego w 2012 roku Live Writera

Open Live Writer można zainstalować obok starej wersji Live Writera. Program rozwijany w modelu Open Source nie zastępuje ostatniego wydania przygotowanego przez Microsoft. Chociaż nowa edycja bazuje na oprogramowaniu z 2012 roku, to widać pewne różnice. Brakuje tutaj poprzedniej wersji systemu sprawdzania pisowni. Usunięto też API o nazwie Blog This. Nie da się też korzystać z funkcji Album z OneDrive.

W przyszłości do Open Live Writera ma zostać dołączony wbudowany w nowego Windowsa. Oznacza to, że będzie on działał tylko w systemach Windows 8 i nowszych. Planowane jest też wsparcie OAuth 2. Stay Live Writer zostanie też po pewnym czasie całkowicie zamknięty.