Open Office pozazdrościł Office 2007

Interfejs pakietu OpenOffice niebawem się zmieni. Już dziś możemy pokazać, jak będzie wyglądał najpoważniejszy konkurent pakietu Microsoft Office.

Obecny interfejs Open Office, silnie nawiązujący do tradycyjnych programów w środowiskach Windows i UNIX, był przyjmowany z mieszanymi uczuciami. Mimo wszystko stanowił istotną alternatywę dla wstęg MS Office 2007 i został szczególnie dobrze przyjęty przez osoby przyzwyczajone do ikon i menu. Obecnie trwają prace nad modernizacją interfejsu Open Office. W założeniach nowy interfejs ma odzwierciedlać potrzeby użytkowników i pomagać w znajdowaniu potrzebnych opcji łatwiej. Ma być też możliwie szybki do przyswojenia i jak najbardziej intuicyjny. Za jego pomocą użytkownicy powinni móc szybko tworzyć atrakcyjne dokumenty. Oprócz tego przy projekcie uwzględnia się minimalizację niespójności (podobne elementy są grupowane i pozycjonowane w podobny sposób), redundancji oraz liczby zbędnych pomocy.

Wedle oficjalnych zapowiedzi projekt Renaissance ma za zadanie "opracowanie tak dobrego interfejsu, by użytkownicy wybierali pakiet nie dla tego, że mają taką potrzebę, ale dlatego, że go chcą". Stworzenie naprawdę dobrego interfejsu w popularnych programach, takich jak pakiet biurowy, jest bardzo trudne. Przekonał się o tym m.in. Microsoft, doznając wielokrotnie krytyki Office 2007, w którym opracowano nowy interfejs, ale bez możliwości powrotu do starego, tradycyjnego. W odróżnieniu od innych pakietów - OpenOffice'a, MS Office 2008 for Mac, Google Docs, Apple Keynote, czy Zoho Office, nie ma w nim w ogóle tradycyjnego menu. Społeczność skupiona wokół OpenOffice oraz firma Sun, zdecydowali, że nie mogą sobie pozwolić na taką niedoskonałość.

Twórcy nowego interfejsu Open Office są przekonani, że najkorzystniejszym sposobem wyłonienia najlepszego interfejsu będzie współpraca i zbieranie opinii. Aby można było ocenić projekt, przygotowano specjalny webowy projekt o nazwie Prototype. Można go wypróbować tutaj. Prototyp ten ma bardzo ograniczoną funkcjonalność, gdyż jego głównym zadaniem jest prezentacja interfejsu. Niestety nie zawsze się uruchamia bezproblemowo, twórcy dopiero rozpoczęli rozwój tego oprogramowania. Do działania wymaga Java Web Start w wersji 6.