Open Source od Microsoftu

Firma Microsoft zdecydowała się na uwolnienie kodów źródłowych systemu bazodanowego FoxPro. Najważniejsze części FoxPro zostaną udostępnione na zasadach open source.

Szczegóły dostępności FoxPro nie są jeszcze znane, niewiadomą pozostaje m.in. licencja, na jakiej zostaną uwolnione źródła tego systemu zarządzania bazami danych. Źródła FoxPro zostaną najpierw udostępnione wewnątrz CodePlex, projektu Microsoftu dedykowanego oprogramowaniu open source.

FoxPro to bardzo popularne jeszcze przed kilkoma laty rozwiązanie bazodanowe, która wciąż może doskonale sprawdzić się w mniejszych projektach. FoxPro był początkowo rozwijany przez firmę Fox Software, a od początku lat 90-tych ubiegłego wieku trafił po opiekę Microsoftu. FoxPro to nazwa systemu zarządzania bazami danych, ale też używanego w tym systemie języka programowania. FoxPro to jedna z odmian języka xBase, wywodzącego się od słynnego systemu bazodanowego i języka programowania baz danych dBase. Projekt FoxPro rozwijany był przez Microsoft przez wiele lat, od wersji 3.0 zyskał przedrostek Visual i dołączył do grupy narzędzi programistycznych takich jak Visual C++ czy Visual Basic. Firma Microsoft zapowiedziała, że wraz z uwolnieniem kodu źródłowego FoxPro zatrzymany zostanie dalszy komercyjny rozwój projektu.