Open Source od Microsoftu

Wszyscy ci, którzy uważają Microsoft za największego wroga open source, muszą być zszokowani - koncern udostępnił w serwisie SourceForge.net kod źródłowy narzędzia o nazwie WiX (Windows Installer XML). Jest on dystrybuowany na licencji Common Public License (oznacza to, że każdy może modyfikować ów program i wykorzystywać go np. do celów komercyjnych).

"Pierwszy raz udostępniliśmy kod na licencji open source" mówi Jason Matusow, odpowiedzialny w Microsoft za inicjatywę Shared Source. WiX jest dedykowany do tworzenia pakietów instalacyjnych dla systemu Windows z wykorzystaniem technologii XML (narzędzie jest w pełni zgodne z systemami Windows NT i 2000).

Common Public License jest licencją zatwierdzoną przez Open Source Initiative - zakłada ona, że kod dystrybuowany w ramach CPL może być dowolnie modyfikowany przez użytkowników i wykorzystywany do celów komercyjnych.

Jason Matusow tłumaczy, że udostępnienie kodu WiX na licencji CPL nie oznacza radykalnej zmiany stosunku Microsoftu do open source - przedstawiciel koncernu tłumaczy, że Microsoft już od dawna udostępniał partnerom kod źródłowy swoich aplikacji. Matusow zastrzegł również, że raczej nie możemy spodziewać się, iż koncern udostępni jakieś oprogramowanie na licencji GNU General Public License (na której dystrybuowany jest np. Linux) - koncern wciąż ma do niej krytyczne nastawienie.

Więcej informacji:

http://sourceforge.net/projects/wix/