Open source od Suna

Sun Microsystems ma zamiar udostępnić kolejne części kodu OpenSolaris, darmowej wersji systemu operacyjnego Solaris 10. Użytkownicy będą mogli pobrać jądro systemu i oprogramowanie sieciowe po czym korzystać z niego za darmo w ramach licencji. Oprócz tego w opublikowanych źródłach znajdą się biblioteki oraz komendy i polecenia.

Wiceprezes firmy Tom Goguen twierdzi, że OpenSolaris współpracować będzie z platformami x86, AMD Opteron i Sparc. "Jest to całkowicie darmowy produkt(...) Będzie pełnym, absolutnie modyfikowalnym środowiskiem. Dla nas to sprawa kluczowa" - dodaje. Znaczy to, że podobnie jak w przypadku Linuxa, użytkownicy będą mogli przerabiać go, dodawać czy łączyć ze swoimi fragmentami kodu i tworzyć w ten sposób własne, komercyjne wersje. Według przedstawicieli firmy, OpenSolaris nie został jednak stworzony pod wpływem odczuwalnej konkurencji ze strony innego oprogramowania open-source.

Co ciekawe, mimo, że korporacja zamierza dalej inwestować w komercyjne wersje swojego systemu, będą one oparte na zmianach dokonanych w ramach rozwoju OpenSolaris. Firma ma nadzieję, że takie ruchy wzbudzą zainteresowanie twórców oprogramowania i zwiększą ilośc softwaru kompatybilnego z systemem Suna.

Zobacz również:

  • Rosja ograniczy stosowanie zachodniego oprogramowania

Przypomnijmy, że część kodu została opublikowana już w maju br., o czym pisaliśmy między innymi w artykule Otwarty Solaris. Polecamy także wywiad z Piotrem Wierzbickim, dyrektorem generalnym polskiego oddziału Suna.

Żródło dostępne będzie do pobrania na witrynie: OpenSolaris