Open source'owi zuchwalcy bezczelnie atakują Microsoft

"Mircrosoft jest w 100 procentach skupiony na Windows" - powiedział Nick McGrath, przedstawiciel brytyjskiego oddziału firmy podczas debaty na temat roli oprogramowania i społeczności programistów open source. Oznacza to m.in., że koncern z Redmond nie zamierza publikować pakietu oprogramowania biurowego Office w wersji dla systemów Linux.

Debata odbyła się w ramach rozpoczętej właśnie w Londynie konferencji LinuxWorld Conference and Expo i - jak łatwo się domyślić - przedstawiciel Microsoftu zetknął się ze sporą falą krytyki ze strony środowiska open source. Musiał między innymi odpowiadać na pytania, jak Microsoft zamierza zachowywać się w sytuacji, gdy systemy operacyjne z rodziny Linuksa zdobywają sobie coraz większą popularność i ich udział w rynku rośnie.

Programiści open source przewidują nadejście trudnych lat dla twórców komercyjnego oprogramowania, m.in. dla informatycznego molocha z Redmond. "Kiedy ostatni raz Microsoft Office stał się dostatecznie dobry, aby go używać? Dziesięć lat temu. Rynek sam zajmie się Microsoftem", uważa Matt Asay, przedstawiciel Novella.

Rasmus Lerdorf (Yahoo Inc.) wyraził swoje niezadowolenie wynikające z ograniczeń nakładanych na programistów przez rygorystyczne przepisy patentowe. "Nie można już posiedzieć w weekend i napisać 30 linijek kodu bez pogwałcenia jakiegoś patentu", stwierdził. To też kamyczek do ogródka Microsoftu, który nie raz już pozywał do sądów firmy z sektora IT pod zarzutem naruszenia rozwiązań technologicznych, które zastrzegł.

Stanowisko Microsoftu, ujęte w słowa przez McGratha, jest jednak jedoznaczne: "tworzymy oprogramowanie i sprzedajemy je. Jedynym racjonalnym wyjściem jest ochrona naszego najważniejszego źródła dochodu, kodu źródłowego." Jednocześnie zapewnił, że w najbliższych latach firma nie pozostanie głucha na głosy swoich klientów - wobec czego będzie uważniej badać możliwości szerszej integracji jej oprogramowania z platformą Linux - niestety Office'a dla tego systemu chyba się nie doczekają.


Zobacz również