Open source poddane ocenie

Uniwersytet Carnegie Mellon w połączeniu z firmami Spike Source i Intel opracował specjalny system BRR ułatwiający ocenę aplikacji open source. Ma on zapobiec problemom podczas dokonywania wyborów czy wdrożeń oprogramowania OS w firmie.

Za oprogramowaniem open source rzadko stoją wielkie przedsiębiorstwa i pieniądze, co bardzo spowalnia jego przyjmowanie się w przedsiębiorstwach. Zwykle przegrywa ono z produktami wspieranymi przez wielką machinę marketingową.

Aby temu zaradzić, konsorcjum złożone z trzech wymienionych wcześniej organizacji postanowiło stworzyć system kompletnej oceny dostępnego na liberalnych licencjach oprogramowania. Jego nazwa to "Business Readiness Ratings".

W BRR uwzględniono dwanaście kategorii istotnych dla potencjalnych wdrożeniowców - m.in. jakość, bezpieczeństwo, funkcjonalność czy dokumentację. W każdej z kategorii można otrzymać od 1 do 5 punktów. Osądzaniem nie będzie zajmować się żadna wyznaczona grupa ludzi czy firma; zajmą się nim użytkownicy danej aplikacji.

Więcej informacji: witryna BRR


Zobacz również