Open source - prosta droga do porażki?

Nessus to jeden z najsłynniejszych dostępnych na licencji open source skanerów zabezpieczeń. "Dostępnych" - ale tylko do czasu. Renaud Deraison, twórca Nessusa, zapowiedział, że Nessus 3 nie będzie rozpowszechniany na licencji GPL. Powód jest jeden: problemy finansowe.

Choć darmowy Nessus rozwijany był przez grupkę zapaleńców, przez lata dojrzewał i wytrwale konkurował z komercyjnymi skanerami zabezpieczeń dostępnymi wyłącznie na licencjach closed source. Otwartość źródeł, możliwość w miarę szybkiego pisania własnych wtyczek - to wszystko przysporzyło mu wielu zwolenników na całym świecie.

Niestety, prawidła rynku są okrutne. Deraison w środę zapowiedział, że Nessus 3, owszem, będzie dostępny bez pobierania opłat, ale jego źródła zostaną zamknięte. Podjął tę decyzję ze względu na olbrzymią konkurencję na rynku, która doprowadziła jego firmę Tenable Network Security do złej kondycji finansowej.

Twierdzi, iż wiele firm rozpowszechniało i wykorzystywało Nessusa w celach zarobkowych. Najbardziej jednak jest rozgoryczony z powodu nikłego wsparcia ze strony użytkowników - mówi, że przez ostatnie sześć lat praktycznie nikt (z małymi wyjątkami) nie pomógł w poprawieniu kodu Nessusa.


Zobacz również