OpenBSD - jest wersja 3.9

Zgodnie z kalendarzem wydań, 1 maja ukazała się nowa wersja systemu OpenBSD, oznaczona numerem 3.9. Twórcy OpenBSD wydają kolejne wersje swojego systemu co pół roku, zwykle między kolejnymi wersjami nie ma rewolucyjnych zmian - cała praca skupia się na drobnych poprawkach, związanych głównie z bezpieczeństwem oraz z obsługą sprzętu.

OpenBSD uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych systemów na świecie, w ramach tego projektu powstały tak znane i powszechnie używane programy jak choćby OpenSSH, uchodzący za wzorową implementację protokołu SSH. Deweloperzy OpenBSD przy niemal każdej okazji chwalą się faktem, że w ciągu dziewięciu lat historii projektu przytrafiła mu się zaledwie jedna poważna dziura związana z bezpieczeństwem.

Przy okazji nowego wydania Theo de Raadt, lider projektu OpenBSD, miał okazję udzielić serwisowi KernelTrap obszernego wywiadu, w którym podsumowuje zmiany, jakie zaszły w całej linii 3.x jego systemu. Odnosi się również do sytuacji, która miała miejsce po jego ostatnim większym wywiadzie, którego udzielił jednemu z serwisów internetowych kilka tygodni temu. Theo poinformował wówczas o kiepskiej sytuacji finansowej projektu OpenBSD i wyraził zdziwienie, że producenci sprzętu i oprogramowania, którzy nie mają oporów by włączać do swoich zamkniętych produktów choćby OpenSSH (liberalna licencja BSD na to pozwala), a jednocześnie nie kwapią się do wsparcia finansowego tworzących go programistów.Teraz de Raadt podsumowując efekt swojego poprzedniego wywiadu poinformował, że producenci wciąż nie zmienili swojego stosunku do finansowania opensource'owych projektów, z których korzystają, za to pomoc ze strony indywidualnych użytkowników była ogromna, pomogły też organizacje non-profit (przede wszystkim Mozilla Foundation).

Nową wersję OpenBSD można znaleźć na oficjalnych serwerach projektu. Twórcy zachęcają jednak do kupowania płyt CD, gdyż zyski z ich sprzedaży wspierają konto rozwoju systemu.

Strona projektu: OpenBSD.org.