OpenMoko - taniutkie smartfony open source tuż, tuż?

W trakcie konferencji O'Reilly Emerging Technology przedstawiciele OpenMoko zapowiedzieli, że najdalej za sześć miesięcy wprowadzą na rynek telefon open source o nazwie Neo Freerunner. Jego poprzednika, Neo1973, sprzedawano deweloperom.

OpenMoko to część tajwańskiej firmy First International Computer (FIC), która zajmuje się pracami nad telefonami open source - "otwartość" dotyczy zarówno strony sprzętowej, jak i programowej: w urządzeniach z linii Neo działa OpenMoko Linux.

Starszą wersję smartfonu (Neo1973) wyposażono w procesor ARM taktowany częstotliwością 266MHz, dotykowy wyświetlacz 640 x 480, GPS i obsługę Bluetooth. Sprzęt sprzedawano deweloperom, choć schematy jego budowy mógł pobrać każdy zainteresowany.

OpenMoko - taniutkie smartfony open source tuż, tuż?

FIC Neo1973 (źródło: DesktopLinux, FIC)

Nowszy model, Neo Freerunner (gta02), już z procesorem 400 MHz oraz Wi-Fi ma być dostępny publicznie. Kiedy? Ostatnie obietnice mówią o II połowie 2008 roku.

Warto wiedzieć, że również w Polsce znajduje się komórka bardzo aktywnie pracująca m.in. nad smartfonami OpenMoko. Jednym z jej przedstawicieli jest Marcin Juszkiewicz, którego spytaliśmy o to, kiedy urządzeń open source możemy spodziewać się w Polsce.

Miniwywiad z Marcinem Juszkiewiczem, polskim deweloperem pracującym nad OpenMoko

PC World Komputer: Czy telefon pojawi się w Polsce?

Marcin Juszkiewicz: Jeśli ktoś zechce zająć się dystrybucją, to tak. Aktualnie trwają rozmowy w temacie dystrybucji innej niż bezpośrednio od OpenMoko Inc. Wychodzi na to, że kupić można będzie we Francji i Niemczech (co Polakom bardziej się kalkuluje ze względu na cła i inne opłaty importowe).

Co znajduje się we wnętrzu OpenMoko (oprogramowanie)?

Dostarczany do tej pory bazowy system opierał się na GTK 2.10. Można też uruchomić Qtopię Phone Edition, gdyż firma Trolltech używa Neo1973 (GTA01) jako platformy developerskiej (zarzucili używanie Greenphone). Trwają prace nad interfejsem wykorzystującym biblioteki od E17.

Jaka jest twoja rola przy pracach nad urządzeniem?

Zajmuję się testowaniem i wspieraniem developerów na etapie budowania oprogramowania. To praca w stylu: deweloper chce aplikację XYZ na telefonie, więc ja zajmuję się dodaniem XYZ do systemu budującego (czyli OpenEmbedded).

Inne informacje: polska witryna OpenMoko