OpenOffice 2.0 i Cocoa

No konferencji poświęconej produktom OpenOffice - OOoCon 2005 - Eric Bachard z zespołu zajmującego się wersją programu dla komputerów pracujących pod kontrolą systemu Mac OS X, ogłosił, że powstanie nowa wersja OpenOffice, która będzie wykorzystywała środowisko Cocoa.

Obecnie dostępne są dwie wersje OpenOffice dla systemu Mac OS X. Jedna jest aktualna, oparta na X11 i potrafi czytać dokumenty w formacie ODF (Open Document Format), ale za to nie jest zbyt "makowa" i ma na przykład problemy z systemowymi czcionkami. Druga z nich, to Neo/J, będąca niestety sporo opóźniona do wersji X11, ale za to mogąca się pochwalić pięknym, natywnym interfejsem użytkownika systemu Mac OS X. Niestety najnowszy Neo/J odpowiada OpenOffice w wersji 1.1.2 i nie potrafi na przykład czytać plików ODF.

Zespół zajmujący się przeniesieniem OpenOffice na platformę systemową Macintosha zdecydował się na zaprzestanie rozwoju wersji X Windows i stworzenie prawdziwej "makowej" wersji programu, z wykorzystaniem środowiska Cocoa - zintegrowanego obiektowo środowiska aplikacji, wykorzystywanego do budowy programów wykorzystujących interfejs systemu MacOS X. Przed zespołem czeka mnóstwo pracy i do tej pory nie podano żadnych szczegółowych informacji na temat choćby terminu zakończenia prac nad projektem.

Więcej informacji na temat Cocoa można znaleźć na witrynach firmy Apple, czy też w Wikipedii.

OpenOffice.org


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: