OpenOffice.org 2.0

Wreszcie doczekaliśmy się - wczoraj odbyła się oficjalna premiera nowego pakietu biurowego OpenOffice.org - 2.0. Lista nowych funkcji pakietu jest imponująca - znajdziemy w nim m.in. nowy, otwarty format dokumentów (OpenDocuments 1.0), zapowiadaną od dawna aplikację bazodanową (Base), rozszerzoną opcję eksportu plików do formatu PDF, obsługę formatu XForms oraz rozbudowane możliwości współpracy z innymi pakietami biurowymi.

OpenOffice.org 2.0

Premiera nowej wersji pakietu programów biurowych miała się odbyć w piątą rocznicę udostępnienia kodu źródłowego Star Office przez firmę Sun Microsystems i powstania projektu OpenOffice.org. Niestety, wykryty w ostatniej chwili niegroźny, acz uciążliwy, błąd spowodował, że termin udostępnienia wersji finalnej przesunął się o kilka dni (pisaliśmy o tym w artykule "OpenOffice - dziurawy tort urodzinowy".

W końcu jednak doczekaliśmy się premiery. Od wczoraj z witryny projektu można pobrać angielską wersję OpenOffice.org 2.0. Lista nowych funkcji pakietu jest imponująca, a my przyjrzymy się pokrótce, co nowego może nam ona zaoferować.

Otwarty format

OpenOffice.org 2.0

Przede wszystkim koniec z zamkniętymi formatami dokumentów. OpenOffice.org wykorzystuje teraz OpenDocuments 1.0. Format - standard zapisu dokumentów aplikacji biurowych, zatwierdzony przez OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards). Nowy format bazuje na plikach XML i nie dotyczy tylko dokumentów tekstowych, ale także arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, czy dokumentów graficznych. Dzięki tej specyfikacji, korzystające z niej nowe programy biurowe będą miały możliwość wymiany danych w zrozumiałym dla wszystkich, otwartym formacie, bez potrzeby korzystania ze specjalnych funkcji importowania. Parę słów więcej o ODF można znaleźć w artykule "Otwarte dokumenty - koniec z importami". "Otwarty dokument" jest po prostu archiwum ZIP zawierającym samą treść dokumentu oraz wszystkie użyte w nim style, grafiki itd.

Wreszcie baza danych

Pakiet doczekał się wreszcie aplikacji bazodanowej OpenOffice.org Base - odpowiednika konkurencyjnego Microsoft Access. Moduł ten, dzięki wykorzystaniu silnika bazodanowego HSQLDB umożliwia tworzenie aplikacji bazodanowych, które można uruchamiać na różnych platformach systemowych (o HSQLDB pisaliśmy więcej w tekście "'Jawna' baza danych"). Wykorzystany tu silnik bazy danych jest napisany w Javie i dzięki temu nie ma żadnych problemów z uruchomianiem aplikacji stworzonych w OpenOffice.org na przykład pod systemem Windows w innych systemach operacyjnych, jak Linux, czy Solaris.

Lepsze PDF-y

Eksport do popularnego formatu PDF (Portable Document Format) posiadała już wersja 1.1 pakietu. Jendak nowy OpenOffice.org rozszerza znacznie możliwości zapisu do tego formatu. Zapewnia lepszą kontrolę nad jakością i rozmiarem generowanych dokumentów i daje możliwość eksportu łączy (linków), indeksów, form, miniaturek, czy też efektów przejść w prezentacjach.