OpenOffice.org 3.0 - biuro szeroko otwarte

Fani OpenOffice'a nerwowo odliczają tygodnie do premiery kolejnej, trzeciej już, wersji tego open source'owego pakietu aplikacji biurowych. Zanim jednak w ręce użytkowników trafi pełne jego wydanie, czeka ich jeszcze zabawa z wersją beta. Premiera wydania testowego nastąpi za niecałe trzy miesiące, ale z nowymi opcjami, które zostaną do niego włączone, można zapoznać się już dziś - dzięki wersji "developer snapshot". Chociaż w założeniach interfejsu użytkownika nie ma znaczących zmian (twórcy postawili na sprawdzone w poprzednich wydaniach paski narzędzi), to poszczególne aplikacje zestawu wzbogacono o nowe narzędzia i możliwości, które z pewnością ułatwią pracę z dokumentami tekstowymi czy arkuszami kalkulacyjnymi.

Pierwszą zmianą, widoczną zaraz po instalacji, jest nowy kreator Start Center, uruchamiany, gdy OpenOffice podlega uruchomieniu bez wybrania modułu. Wyświetla się także po zamknięciu ostatniego otwartego dokumentu (to nowość - poprzednio pozostawało puste okno).

OpenOffice.org 3.0 - biuro szeroko otwarte

Kreator Start Center

Pierwsze, co zwróciło naszą uwagę w programie Writer, to suwak regulacji powiększenia (w prawym dolnym roku, na pasku statusu). Suwak ten jest nie do przecenienia - usprawnia nawigację w dokumencie i uwalnia od kłopotliwego wybierania przycisku z lupą. Brakuje tylko łatwo dostępnej opcji powrotu do poprzednio ustawionego powiększenia albo do optymalnego powiększenia szerokości strony. Inną, często żądaną funkcjonalnością edytora tekstu Writer był podgląd dwóch stron. Dostęp do niego jest bardzo łatwy, wystarczy kliknąć przycisk obok suwaka powiększenia.

OpenOffice.org 3.0 - biuro szeroko otwarte

Regulacja powiększenia oraz ustawienia widoku