OpenOffice.org 3.2 do pobrania

Udostępniona została nowa wersja open source'owego pakietu aplikacji biurowych. Twórcy OpenOffice.org 3.2 skupili się m.in. na optymalizacji działania aplikacji składowych oraz zapewnieniu wsparcia większej liczby formatów dokumentów.

OpenOffice.org to pakiet biurowy, oferujący edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program do tworzenia prezentacji Impress, narzędzie do rysowania diagramów i wykresów Draw oraz aplikację do zarządzania relacyjnymi bazami danych Base.

W najnowszej odsłonie zestawu skrócono czas uruchamiania się aplikacji (programiści OpenOffice.org na podstawie przeprowadzonych testów oceniają przyspieszenie startu programów Writer i Calc nawet o 46% w porównaniu z wydaniem 3.0). Poprawiona została obsługa standardu Open Document Format 1.2 oraz innych formatów stosowanych do zapisu dokumentów (m.in. chronionych hasłem plików XML MS Office, takich jak DOCS, DOCM, XLSX, PPTX itp).

Szczegółowa lista zmian w OpenOffice 3.2 dostępna jest na stronie projektu.

Twórcy pakietu mogli w ostatnich dniach pochwalić się niemałym osiągnięciem - OpenOffice.org przekroczył próg 300 milionów pobrań w swojej liczącej dziesięć lat historii.

Florian Effenberger z OpenOffice, ocenił: "Niektórzy ludzie są obecnie zmuszeni do korzystania z innych narzędzi - być może z uwagi na politykę korporacyjnych działów IT lub przywiązania do określonego oprogramowania. Jeśli chodzi o wszystkich pozostałych, chcemy, by w 2010 r. na oprogramowanie biurowe wybrali OpenOffice.org. Wersja 3.2 czyni wszystko, by ten cel zrealizować."

OpenOffice.org 3.2 w wersji polskiej jest dostępny dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.