OpenOffice.org dla Mac OS X dopiero za rok

W momencie premiery kolejnej dużej wersji darmowego pakietu biurowego OpenOffice.org, oznaczonej numerem 3.0, udostępnione zostanie też od dawna wyczekiwane wydanie pakietu dla systemu operacyjnego Mac OS X. Problem w tym, że stanie się to dokładnie za rok - we wrześniu 2008 r.

O planach odnośnie "makowej" wersji pakietu biurowego będzie mowa w trakcie mającej miejsce w Barcelonie w dniach 19-21 września OpenOffice.org Conference.

Prace nad OpenOffice.org dla Mac OS X przerwano w 2003 r., a wznowiono je na początku 2007 r. W maju br. Koncern Sun Microsystems zdecydował o przypisaniu grupie swoich programistów zadania, którego celem będzie wsparcie prac nad stworzeniem wersji pakietu biurowego OpenOffice.org w pełni zgodnej z systemem Mac OS X. Pierwsza wersja testowa OpenOffice.org dla systemu Mac OS X z natywnym interfejsem użytkownika "Aqua" pojawiła się natomiast w czerwcu tego roku.

Istnieją, jak wiadomo, edycje OpenOffice.org dla komputerów z logo jabłka, jednak do ich działania wymagana jest instalacja podsystemu X11.

Obecnie darmową alternatywną dla komercyjnych pakietów biurowych dla Mac OS X jest NeoOffice. Bazuje on na OpenOffice.org, zapewnia pełną integrację z systemem Apple, wymianę dokumentów z pakietem Microsoft Office 2007 oraz pełną funkcjonalność zawartą w OpenOffice.org 2.1. Ostatnia jak dotąd wersja pakietu nosi numer 2.2.1 i dostępna jest w wydaniu dla komputerów z procesorami PowerPC, jak i Intela.