OpenOffice.org i Microsoft prą do przodu!

W świecie pakietów biurowych początek grudnia okazał się bardzo interesującym momentem. Spory krok do przodu wykonała zarówno ekipa rozwijająca OpenOffice.org, jak i deweloperzy Microsoftu.

Przede wszystkim ogłoszono wyniki konkursu na szablony i kliparty do pakietu OpenOffice.org (informowaliśmy o nim w tym materiale).

Jego zwycięzcą został Matthias Ansorg, który zaprojektował szablon pracy dyplomowej wraz z dodatkami. W nagrodę otrzyma 750 dolarów.

Drugie miejsce zajął Paul Gress za arkusz wieczystego kalendarza dla Calca, trzecie - Aurélien Pocheville za szablon "Plaża" dla Impressa. W konkursie pojawiły się również dokumenty wzorcowe dla okładek CD czy mów obronnych w sądzie.

Więcej nowinek

Zajmująca się wyznaczaniem i zatwierdzaniem standardów organizacja ISO nie tylko ostatecznie zaakceptowała format OpenDocument stosowany i promowany w pakiecie OpenOffice.org, ale również opublikowała wyczerpujący dokument na jego temat.

Tym samym standard ODF zyskał sporą przewagę na stworzonym przez Microsoft formatem OpenXML. Niewykluczone, że pogłębi się ona, gdy pojawi się nowa wersja OpenOffice.org, w której znaczącemu odświeżeniu ma ulec interfejs edytora tekstu.

Aktualnie najnowsze rozwojowe wydanie OpenOffice.org nosi numer 2.1 RC1.

A skoro już o Redmond mowa...

Przed kilkoma godzinami Microsoft udostępnił testowe, 60-dniowe wersje pakietu biurowego Office 2007 w edycjach Home and Student, Standard, Professional i Small Business.

Na razie oferta dotyczy wyłącznie Stanów Zjednoczonych i wersji angielskojęzyczynych. Spolonizowany Microsoft Office 2007 jako trial pojawi się prawdopodobnie na serwerach Microsoftu nie wcześniej niż na początku przyszłego roku - o ile w ogóle się pojawi...