OpenOffice.org na nowe Maki

Organizacja OpenOffice.org udostępniła pierwszą, wczesną wersję testową swojego pakietu biurowego dla nowych komputerów Apple, opartych na procesorach Intela. Jest to dopiero pierwsza przymiarka do wypuszczenia OpenOffice'a na "MacIntele" i nie należy jej traktować jako wersji produkcyjnej.

Póki co, jest to pierwszy pełny pakiet biurowy działający na nowej platformie sprzętowej Apple'a. Niestety wykorzystuje on X11, a nie interfejs systemu MacOS - Aqua. Użytkownicy powinni sobie także zdawać sprawę z tego, że jest to wczesna wersja alpha i nie jest jeszcze stabilna. Należy też zaznaczyć, że jest przeznaczona tylko dla Maków z procesorami Intela - na PowerPC nie działa. Na razie dostępne są trzy wersje językowe: angielska, niemiecka i francuska, które można pobrać ze strony producenta.

Pojawienie się tej wersji dowodzi, że nie zrezygnowano do końca z rozwijania OpenOffice'a wykorzystującego X11 - mimo zapowiedzi Erica Bacharda na konferencji OOoCon 2005 o tym, że zostanie ona zarzucona, a zamiast niej ma powstać wersja, która będzie wykorzystywała środowisko Cocoa. Z pomocą tego ostatniego buduje się aplikacje wykorzystujące natywny interfejs systemu MacOS X. Pisaliśmy o tym w artykule "OpenOffice 2.0 i Cocoa".

Więcej informacji: strona OpenOffice.org