OpenOffice.org z Business Inteligence

Dzięki porozumieniu pomiędzy OpenOffice.org i firmą Pentaho użytkownicy już niedługo otrzymają możliwość tworzenia raportów w tym doskonałym, darmowym pakiecie programów biurowych. Kreator raportów ma bazować na open-source'owym rozwiązaniu tworzonym przez Pentaho.

Nowe możliwości mają się pojawić już w kolejnej, "dużej" wersji - 2.3. Kreator raportów Pentaho, znany wcześniej pod nazwą JfreeReport, powinien najbardziej zainteresować biznesowych użytkowników, chcących tworzyć skomplikowane zestawienia na podstawie różnych źródeł danych, w tym baz danych, XML, czy OLAP. Funkcje raportowania będą także zintegrowane na przykład z edytorem tekstów Writer. Tworząc dokument użytkownik będzie mógł w nim zawrzeć raport, który będzie w rezultacie generowany z dostarczonego źródła danych.

OpenOffice.org z Business Inteligence

Kreator raportów

W pierwszej dostępnej wersji użytkownicy będą mogli tworzyć grupy, funkcje, nagłówki i stopki zarówno stron, jak i całego raportu oraz warunkowe formatowanie elementów. Jeden z kierowników projektu w swoim blogu zapowiada, że wkrótce powinna się pojawić testowa wersja deweloperska, na której będzie można wypróbować nową funkcjonalność.