OpenPKW: Państwo nie dało rady, Polacy sami stworzą system do obsługi głosowania

Obywatelski projekt OpenPKW zakłada stworzenie działającego (!!!) systemu do głosowania, który zostanie udostępniony na licencjach otwartych.

W ostatnich tygodniach najważniejszym tematem w Polsce był skandal związany z wyborami samorządowymi, w tym przede wszystkim wadliwym systemem informatycznym opracowanym na potrzeby PKW.

W związku z kryzysem, z jakim mamy do czynienia w strukturach państwowych odpowiedzialnych za wybory, rozwiązaniem problemu z systemem informatycznym dla PKW postanowiło zająć się społeczeństwo. Mowa tutaj o projekcie OpenPKW.

"Państwo uważa, że bez niego obywatele nie są w stanie egzystować. Jest inaczej. Skoro instytucje państwowe nie są w stanie przeprowadzić przetargu na stworzenie działającego systemu do głosowania, to jest to moment na zadziałanie społeczności. Jesteśmy grupą społeczników, którzy postanowili powołać do życia projekt obywatelski, mający za zadanie stworzyć w pełni działający system do obsługi głosowania w ramach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt zakłada opracowanie, stworzenie i udostępnienie projektu na licencjach otwartych." - czytamy na stronie openpkw.pl

Pierwsze spotkanie już się odbyło

Według rzeczniczki projektu, Magdaleny Szecówki, w jego rozwój zaangażowało się już ponad 630 osób z całej Polski, wśród których znajdziemy przede wszystkim informatyków, programistów, prawników i członków komisji wyborczych. Jeżeli zechcielibyście poświęcić swój czas i wspomóc tę obywatelską inicjatywę wystarczy, że wypełnicie odpowiedni formularz. Wcześniej możecie się też przekonać, jak wyglądało zorganizowane 6 grudnia we Wrocławiu spotkanie inicjujące start projektu (pierwsze z cyklu bezpośrednich spotkań konsultacyjnych). Film z tego wydarzenia znajdziecie poniżej:

Kiedy?

Na koniec warto dodać, że twórcy projektu przewidują, iż nowy otwarty system informatyczny, z którego będzie mogła skorzystać PKW, zostanie opracowany w ciągu kilku miesięcy. Mało realne jest jednak, aby udało się to zrobić przed przyszłorocznymi (maj 2015 r.) wyborami prezydenckimi.

Aktualizacja: 18 grudnia 2014 00:17

Zwróciłem się z pytaniem do PKW, czy jest/będzie zainteresowana współpracą z twórcami otwartego społecznościowego systemu do obsługi głosowania. W odpowiedzi otrzymałem wyjaśnienie, że "zajęcie ewentualnego stanowiska w sprawie współpracy z twórcami i realizatorami projektu openPKW będzie możliwe dopiero po podjęciu przez Komisję rozstrzygnięć co do obsługi informatycznej zbliżających się wyborów"