OpenSolaris + Ubuntu = Nexenta

Alex Ross, twórca dystrybucji Nexenta OS udostępnił nowe wydanie swojej dystrybucji: Nexenta Core Platform 1.0. Jest to platforma systemowa, będąca podstawą do stworzenia całkiem nowego projektu o dowolnym przeznaczeniu.

Projekt Nexenta OS to próba stworzenia dystrybucji GNU/OpenSolaris, czyli połączenia platformy OpenSolaris z aplikacjami charakterystycznymi dla GNU, w tym przypadku zapożyczonymi z popularnego Ubuntu. O ile Nexenta OS jest wielozadaniowym systemem operacyjnym klasy desktop, to Nexenta Core Platform 1.0 jest bazową platformą całego projektu, okrojoną ze zbędnego oprogramowania w taki sposób, aby była doskonałym materiałem na całkiem nową dystrybucję GNU/OpenSolaris.

Systemy Nexenta charakteryzują się wysoką kompatybilnością sprzętową, stabilnością oraz wsparciem dla takich technologii, jak ZFS, DTRACE, czy OpenSolaris Containers. Bazują one na platformie OpenSolaris b82 (x86; 32bit i 64bit). Wydanie Core wspiera sesje Live, instalację z klucza USB oraz technologie wirtualizacji Xen. Cały projekt korzysta z własnych składnic pakietów. Więcej informacji można odnaleźć na stronie projektu.