OpenStreetMap niespodziewanym zagrożeniem dla Google Maps

OpenStreetMap to alternatywa dla Google Maps, która działa na zasadach open-source. Projekt ten przyciąga coraz więcej serwisów, które wcześniej korzystały z Map Google. Niedawno zrobiło tak Foursquare, a teraz Wikimedia Foundation.

OpenStreetMap

Yuvaraj Pandian z Wikipedii napisał na blogu, że misja OpenStreetMap jest podobna do tej, którą stawia przed sobą Wikimedia Foundation. Mowa tu o idei udostępniania wiedzy za darmo oraz o otwartości oprogramowania. W efekcie, własnościowy kod Google Maps został zastąpiony otwartym kodem OpenStreetMap w aplikacjach mobilnych Wikipedii.

Pandian mówi, że decyzja taka pozwoli korzystać w pełni z aplikacji Wikipedii na tanich smartfonach z Androidem działających wyłącznie w oparciu o otwarte oprogramowanie i nie posiadających dostępu do Map Google. Nieco wcześniej podobną decyzję podjęło Foursquare, które w przeglądarkowej wersji serwisu wprowadziło mapy OpenStreetMap.

Zobacz też: Google Maps Streetview jest już dostępne w Polsce

Google Maps do niedawna wydawało się być niezagrożone. W styczniu 2012 roku poinformowano jednak, że Google planuje pobierać opłaty od serwisów korzystających z jego kodu. To sprawiło, że liczne serwisy zaczęły szukać darmowych alternatyw. Taką jest właśnie OpenStreetMap. Usługa ta wymaga jedynie podania źródła pochodzenia danych.

Mapy OpenStreetMap powstają przy udziale ochotników podobnie jak artykuły, które znaleźć można na Wikipedii. Projekt ten jest jednak wspierany przez kilka firm. Wśród nich jest m.in. Microsoft, który zapewnia wsparcie finansowe. Google stało się zbyt pewne siebie i otwarte mapy zabrały mu część klientów. Oferta OpenStreetMap może skusić ich jeszcze więcej. Dotyczy to zwłaszcza tych, których nie stać na wysokie opłaty.