Opera 10 Release Candidate do pobrania

Opera Software udostępniła do pobrania finalną wersję przeglądarki internetowej Opera 10. Oficjalna premiera aplikacji odbędzie się 1 września br.

Opera Software podaje, że wersja Release Candidate przeglądarki jest w pełni funkcjonalna i zawiera wszystkie funkcje, które pojawią się w finalnym wydaniu aplikacji. Wśród najważniejszych cech Opera 10 firma wymienia odświeżony interfejs, nowe ikony aplikacji oraz poprawioną prędkość i stabilność. W Opera 10 RC nie brak również dopracowanego trybu Opera Turbo dla osób korzystających z wolniejszego łącza oraz poprawionej usługi Opera Mail.

"Udostępnienie wersji RC to ważny krok, który zbliża nad do premiery finalnej wersji przeglądarki Opera 10" - powiedział Jan Standal, wicedyrektor produktów desktopowych w Opera Software. "Nasza uwaga w ostatnim czasie skupiona była przede wszystkim na dopracowaniu klienta pocztowego zintegrowanego z przeglądarką - jest to jedna z najbardziej popularnych funkcji wśród użytkowników. Przy okazji chcielibyśmy szczególnie podziękować wszystkim ,którzy testowali przeglądarkę i wysyłali nam komunikaty o znalezionych błędach czy niedopatrzeniach" - dodał.

Według Opera Software, wersja Opera 10 RC jest znacznie szybsza w działaniu i renderowaniu stron, w tym przede wszystkim serwisów takich jak Gmail czy Facebook. Wydajność w tej kategorii wzrosła w Opera 10 RC o 40% w stosunku do Opera 9.6.

Twórcy stron internetowych powinni również ucieszyć się z informacji o wsparciu niestandardowych czcionek na stronach WWW, obsłudze kolorów RGBA/HSLA i poprawkach w SVG.

Przypomnijmy, że Opera 10 wykorzystuje silnik renderujący Presto 2.2, obsługuje kaskadowe arkusze stylów, aplety Java oraz DOM, dysponuje zintegrowanym klientem poczty, czytnikiem RSS i klientem BitTorrent.

Opera 10 RC do pobrania na oficjalnej stronie firmy.