Opera 10 Turbo - Szybkość kosztem jakości

Opera 10.0 Turbo to przeglądarka internetowa, która znacząco przyśpiesza surfowanie w Internecie, kompresując elementy stron WWW. I choć zwykle nie opisujemy programów w wersjach przedpremierowych (tutaj mamy do czynienia z edycją alfa), tym razem postanowiliśmy zrobić wyjątek.

Informacje: blog Cena: bezpłatna Ocena: 6,5/10

Z pozoru Opera 10 Turbo nie różni się od poprzednich wersji przeglądarki. Uważny obserwator zauważy jednak w lewym dolnym rogu okna ikonę z zegarem. Po jej kliknięciu cały ruch ze stron WWW jest kompresowany nawet o 80 procent (deklaracje producenta), co umożliwia dużo szybsze wczytywanie.

Oczywiście coś za coś: strony wczytują się szybko, ale nie wyglądają ładnie - stratnej kompresji podlegają bowiem rysunki (zwróć uwagę na artefakty na ilustracji). W dodatku dane przechowywane są na serwerach proxy należących do Opera Software ASA (tych samych, z których korzysta Opera Mini), pojawia się więc dodatkowy problem z prywatnością.

Opera 10 Turbo - Szybkość kosztem jakości

Na zrzucie ekranu z witryny nasza-klasa.pl wyraźnie widać artefakty powstałe podczas kompresji obrazu

Naszym zdaniem technologia ma duży potencjał, zwłaszcza wobec coraz większej popularyzacji bezprzewodowego Internetu. Jest to jednak tylko półśrodek - lepszym rozwiązaniem byłoby opracowanie nowego algorytmu bezstratnej kompresji obrazów, który nie powodowałby tak fatalnych zniekształceń stron.

Badana przez nas wersja alfa podczas tygodnia eksperymentów zawiesiła się raz, czyli wypadła znacznie lepiej niż z pozoru stabilny Internet Explorer 8. Jednak nie polecamy jej w zastosowaniach, w których niezbędna jest nieprzerwana praca przeglądarki internetowej.

Plusy

+ doskonałe efekty na wolnych łączach

+ idealnie sprawdza się w sieciach GPRS/EDGE.

Minusy

- wersja przepremierowa

- niestabilna praca przy dużej liczbie kart

- problemy z grafikami i prywatnością.

Podsumowanie

Doskonała do pracy w sieciach 2G, 3G i przy wolnym Wi-Fi. Na razie jeszcze nie zawsze stabilna.

Autor: Mariusz Kania