Opera 11.50 - godny rywal Chrome'a

Nowa wersja Opery to wg producenta "najszybsze wydanie" tej przeglądarki w historii. Sprawdziliśmy, ile w tym prawdy, a ile marketingu, poddając Operę 11.50 testom i porównując jej wydajność z przeglądarkami konkurencji.


W Operze 11.50 - w porównaniu z wersjami wcześniejszymi, np. 11.11 - nie zaszły znaczące zmiany. Przede wszystkim rozbudowano już istniejące w programie opcje, tj. funkcję synchronizacji (Opera Link) i szybkie wybieranie (Speed Dial) - innowacje te widzieliśmy już na etapie wydań 11.50 beta/RC.

Synchronizacja obejmuje teraz również hasła, co umożliwia bezpieczne logowanie do najczęściej odwiedzanych serwisów i usług online(bankowość elektroniczna, serwisy społecznościowe, poczta e-mail, itp.). Opera Link synchronizuje ponadto strony oznaczone jako ulubione, preferowane silniki wyszukiwania itp.

Zobacz również:

  • System Windows 11 - wszystko co musisz o nim wiedzieć [Aktualizacja]

Z kolei mechanizm szybkiego wybierania (dzięki niemu każda nowootwarta, pusta zakładka zawiera miniaturki witryn, które można dowolnie organizować poprzez operacje myszką) obejmuje teraz także rozszerzenia do Opery. Speed Dial przyspiesza dostęp do zainstalowanych w przeglądarce dodatków.

Co ciekawe, na stronie producenta uruchomiony został licznik pobrań aplikacji.

Na stronie opera.com można sprawdzić, ile osób pobrało już przeglądarkę Opera 11.50

Liftingowi poddano interfejs przeglądarki - zmienione zostały wygląd i położenie niektórych elementów (np. przycisk "+" otwierający nową kartę, przyciski Opera Link, Panele, Turbo) a przycisk Menu zmienił nazwę na Opera. Cały interfejs stał się, można rzec, mniej kolorowy ale bardziej subtelny.

Opera 11.50 to także zmodyfikowany interfejs użytkownika

Opera 11.50 w testach

Producent informuje też o wprowadzeniu zmian w silniku renderującym, czego rezultatem ma być skrócenie czasu ładowania stron WWW. Opera 11.50 również pełniej obsługuje język HTML 5. Benchmarki wskazują, że istotnie pod względem wydajności działania nastąpiła (delikatna) poprawa.

Futuremark Peacekeeper

W teście mierzącym wydajność współpracy komputera, systemu i przeglądarki wygrał Chrome 12, ale warto podkreślić, że druga na mecie Opera 11.50 straciła zaledwie 80 punktów do lidera. Reszta konkurencji w tyle - stawkę zamyka Firefox 5.

Benchmark Futuremark Peacekeeper (wynik w punktach, więcej = lepiej)

Sunspider Javascript 0.9.1

W teście na szybkość obsługi elementów JavaScript wygrał Internet Explorer 9. Różnice w czasach uzyskiwanych przez pozostałe programy są minimalne.

Benchmark Sunspider 0.9.1 (wynik w milisekundach, mniej = lepiej)

V8 Benchmark (wersja 6)

Chrome zdominował kolejne badanie wydajności obsługi poszczególnych elementów JavaScript (co nie może dziwić, w końcu autorem testu jest Google). Obie badane wersje Opery wypadły w benchmarku podobnie.

V8 Benchmark wersja 6 (wynik w punktach, więcej = lepiej)

GUIMark HTML 4

Jeśli chodzi o płynność wyświetlania zmian na stronie w czasie rzeczywistym, to bezkonkurencyjny pozostaje Internet Explorer 9, a za nim Firefox 5. Opera ma w tym wypadku sporo do nadrobienia

GUIMark HTML 4 (wynik w klatkach na sekundę, więcej = lepiej)

GUIMark Flex 3

To co Opera straciła w poprzednim badaniu, nadrabia w kolejnym. Aplikacja nie ma sobie równych w zakresie szybkości wyświetlania ruchomych obiektów Flex/Flash.

GUIMark Flex 3 (wynik w klatkach na sekundę, więcej = lepiej)

HTML 5 Test

W teście sprawdzającym obsługę elementów języka HTML5 wygrywa Chrome 12.

HTML 5 Test (punkty, więcej = lepiej)

Komentarz redakcji

Producent miał rację - Opera 11.50 to rzeczywiście najszybsza spośród dotychczas wydanych wersji tej przeglądarki. Wahania w wynikach poszczególnych benchmarków, w których aplikacja wypada słabiej od poprzedniczki (wersja 11.11) są tak drobne, że można uznać je za mieszczące się w granicach błędu statystycznego.

Więcej informacji: Opera