Opera 11.60 - prezent na "Mikołaja"

Zespół Opery wydał właśnie swoją przeglądarki w wersji 11.60 i mówi, że jest to doskonały prezent dla znajomych, którzy jeszcze nie znają jej zalet. Oferuje ona kilka usprawnień w stosunku do poprzedniego wydania. Najbardziej widoczne dotyczą klienta poczty. Poprawiono też interfejs użytkownika i stabilność.

Opera 11.60

Lepiej dawać, niż dostawać, więc dlaczego by nie dać komuś bliskiemu nowej przeglądarki. Tak Jan Standal z Opery Software zachęca użytkowników do dzielenia się Operą ze znajomymi. Standal mówi, że przyjacielowi polecilibyśmy dobry samochód, więc czemu nie przeglądarkę i dodaje: Jeśli Opera byłaby autem, to niezwykle zrywnym, wygodnym i z napędem na cztery koła. Do tego pięknym, stylowym i bez emisji dwutlenku węgla.

Zespół Opery przygotował też listę dziesięciu powodów by spróbować nowej przeglądarki. Nie są one całkiem serio, ale punkty szósty i dziewiąty mogą mieć dla niektórych kluczowe znaczenie:

1. Sprzątasz wszystko na święta, więc dlaczego nie przeglądarkę?

2. Nic nie trzeba zbierać, tylko pobrać w jednej paczce

3. Jest darmowa, więc cieszy cały rok, nie tylko w dniu przeceny

4. W przeciwieństwie do skarpetek, pasuje na każdego

5. Staraliśmy się tego nie powiedzieć, więc mówimy z błędem: jest szbyka

6. Justin Bieber jej nie używa

7. Od wersji 10 jest wspierana przez naukę

8. Twoje dzieci nie obudzą się bladym świtem w Boże Narodzenie. Będą zbyt zajęte przeglądarką

Zobacz również:

  • To już oficjalne: koniec przeglądarki Opera!

9. Zobacz powód nr 6

10. Twoja obecna przeglądarka jest tak gruba, że nie przeciśnie się przez komin

Żarty żartami, ale co faktycznie oferuje nam nowa Opera? Ułatwia dodawanie zakładek oraz stron szybkiego wybierania. Teraz po kliknięciu na gwiazdkę po lewej stronie paska adresu rozsuwa się menu. Pozwala ono na ulokowanie strony w jednym z katalogów zakładek lub na stronie szybkiego wybierania. Poprawiono też wygląd całego interfejsu użytkownika i naprawiono pewne błędy.

Lepszy klient poczty

Poważniejsze zmiany dotyczą klienta poczty wbudowanego w Operę. Przeszedł on poważny lifting, wzbogacono go o nowe funkcje i zwiększono możliwości dostosowania jego wyglądu. Zmiany ułatwiają nawigację m.in. dzięki nowym opcjom grupowania według dat i przypinania ważnych wiadomości.

Opera 11.60 - prezent na "Mikołaja"

Odświeżony klient poczty w Operze 11.60

Większa szybkość i kompatybilność

Opera 11.60 wprowadza także nowy algorytm parsowania HTML5. Ma on poprawić kompatybilność stron internetowych. Zaimplementowano także wsparcie języku ECMAScript 5.1 oraz rozszerzono wsparcie dla CSS4, CSS3 i SVG. Wszystko to i inne usprawnienia mają sprawić, że przeglądarka będzie jeszcze szybsza, stabilniejsza i bardziej zgodna z różnymi witrynami. Poprawiono także jej bezpieczeństwo.

Alternatywa dla liderów

Według danych StatCounter, z Opery korzysta obecnie 1,82 procent wszystkich internautów. Zajmuje ona piąte miejsce wśród przeglądarek. W naszym kraju ma trochę więcej zwolenników. Korzysta z niej 9,57 procent polskich internautów i zajmuje u nas czwarte miejsce. Jeśli nigdy jej nie próbowaliście to teraz jest idealny moment. Zapraszamy do pobrania Opery 11.60 z działu download.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: